خانه » پزشکی » از بین رفتن حس بویایی در کرونا

از بین رفتن حس بویایی در کرونا

در طول دوره شیوع بیماری همه‌گیر جهانی کرونا، بحث‌هایی در مورد احتمال اینکه افراد بدون نشانه نیز می‌توانند مبتلا باشند مطرح شد. با اینکه دو نشانه اولیه کووید ۱۹، تب بالا و سرفه شدید و مداوم گفته می‌شود، در ماه مارس مقامات بهداشتی اعلام کرده‌اند که از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز می‌تواند نشانه‌های کم‌تر شناخته‌شده این ویروس باشد. در روز دوشنبه ۱۸ می، به طور رسمی اعلام شد که از دست دادن یا تغییر حس بویایی و یا چشایی نیز از علائم و عوارض کرونا می‌باشد.

انجمن اتورینولارینگولوژی (پزشکی گوش و حلق و بینی) بریتانیا در ماه مارس بیانیه‌ای منتشر کرد که حاکی از آن بود این نشانه‌ها در صورت نبود علائم دیگر در بین ” تعدادی از بیماران ” یافت شده‌اند.

پروفسور کلیر هاپکینز، رئیس جامعه رینولوژی (بینی و سینوس) بریتانیا و پروفسور نیرمال کومار، رئیس اتورینولارینگولوژی بریتانیا، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که افزایش ناگهانی نابویایی کامل یا نسبی در انگلستان، آمریکا، فرانسه و شمال ایتالیا اتفاق افتاده است. یکی از مبتلایان بیماری کرونا اذعان داشته است: «کاملاً حس بویایی و چشایی خودم رو از دست دادم. خیلی عجیب است. فقط می‌توانم تشخص دهم غذا یا نوشیدنی سرد هستند یا گرم.»

محققان می‌گویند که افراد مبتلا به کووید ۱۹ گزارش داده‌اند که حس بویایی خود را از دست می‌دهند؛ اما این تنها نشانه‌ای نیست که مردم باید به آن توجه کنند. محققین می‌گویند از دست دادن حس بویایی یکی از نشانه‌های کووید ۱۹ است.

از بین رفتن حس بویایی

علائم از بین رفتن حس بویایی در کرونا

هر کسی که اخیراً حس بویایی خود را از دست داده‌است باید مراقب علایم دیگر مانند تب یا سرفه مداوم نیز باشد. اگر علائم دیگر بیماری کرونا را نیز دارا بودید؛ حتماً پیش یک پزشک بروید. اگر این از دست دادن حس بویایی مربوط به بیماری کرونا باشد، این حس احتمالاً ً ظرف چند روز یا چند هفته باز خواهد گشت. همچنین ممکن است نشانه این باشد که بیماری فرد خفیف و کم خطر خواهد بود.

همه این داده‌ها و آمارها هنگام انتشار رسمی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت. برخی از اطلاعات ممکن است برای امروز قدیمی تلقی شوند. برای آخرین اطلاعات مربوط به شیوع بیماری کرونا به سایت رسمی coronavirus مراجعه کرده و صفحه به روز رسانی‌های آن را دنبال کنید.

به نظر می‌رسد که از دست دادن حس بویایی یکی از نشانه‌های بیماری کرونا است. برای هفته‌ها، آن‌هایی که مبتلا به این بیماری تشخیص‌داده شده‌اند، گزارش داده‌اند که حس بویایی خود را از دست داده‌اند. در اوایل این ماه، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد از دست دادن حواس شش گانه که شامل حس بویایی نیز می‌شود، از علائم و عوارض قطعی کرونا است.

دکتر کارول اچ. یان، یک متخصصگوش و حلق و بینی در دانشگاه سن دیگو می‌گوید: «تحقیقات ما نشان می‌دهند که افرادی که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اند، ۱۰ برابر بیشتر احتمال ابتدا به بیماری کرونا را دارند.» یان در یکی از مطالعاتش اذعان داشته است: «این مطالعه ثابت می‌کند که از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم کرونا می‌باشند.” طبق گفته پزشکانی که با هلث لاین مصاحبه کرده‌اند؛ برای بیماران و دکترها مهم است که از این علائم مطلع باشند، حتی اگر داده‌ها اولیه باشند. دکتر رابرت کویگلی، معاون ارشد و مدیر پزشکی منطقه‌ای شورای انتخاب قضایی بین‌المللی، به هلث لاین گفت: «طبق مشاهدات ما دو سوم افراد مبتلا به بیماری کرونا دچار از دست دادن حس بویایی و چشایی خود می‌شوند.»

از بین رفتن حس بویایی

طبق تحقیقاتی که در روز ۲۷ آوریل منتشر شد، افرادی که حس بویایی یا چشایی خود را از دست می‌دهند، معمولاً نوع خفیف بیماری کرونا را تجربه می‌کنند.

اما اگر از دست دادن این حواس بخاطر کرونا نباشد چه؟

نابویایی. اصطلاح از دست دادن حس بویایی یک فرد می‌باشد که قطعاً عارضه‌ای قدیمی‌تر از کرونا می‌باشد.

دکتر نیت فاوینی، مشاور پزشکی فوروارد، به هلث لاین گفت: «علاوه بر بیماری‌های تنفسی مانند کرونا و آنفولانزا، دیگر بیماری‌هایی مثل آلرژی، پلیپ بینی و بیماری‌های عصبی نیز ممکن است علائم از دست حواس را داشته باشند. تقریباً ۳۰ درصد از افرادی که مبتلا به آنفلونزا می‌شوند نیز دچار این مشکل می‌شوند.»

دکتر دیوید هیلتزیک، رئیس بخش درمان بیماری‌های سر و گردن در بیمارستان دانشگاه جزیره اِستِیتِن در نیویورک، به هلث لاین گفت: «زمان و شدت هر دو متغیر هستند. هرچه مدت بیشتری این علائم را داشته باشید، احتمال بازیابی آن نیز کم‌تر است.»

هیلتزیک اظهار داشت که چندین گزینه برای درمان نابویایی وجود دارد؛ مانند داروهای استروئیدی. اما هیچ راه قطعی برای احیای حس بویایی یک فرد وجود ندارد.فاوینی اشاره کرد که اگر از دست دادن حس بویایی تنها نشانه موجود باشد، احتمال ابتلا به بیماری کرونا بسیار کم است.

او گفت: «اگر این تنها نشانه‌ای است که دارید، باید احتمال بیماری‌های دیگری که می‌توانند باعث این مشکل شوند را نیز بدهید از جمله داروها و شرایط پزشکی. این موضوع را به پزشک خود حتماً توضیح دهید.»

از آنجا که به نظر می‌رسد بین از دست دادن حس بویایی و بیماری کرونا همبستگی وجود دارد، متخصصان تاکید می‌کنند که اهمیت این علامت در بیماری همه‌گیر کرونا در حال حاضر مهم است.

هیلتزیک گفت که او و همکارانش افزایش قابل‌توجهی را در گزارش بیماران در طول هفته‌های اول این بیماری دیده بودند. این علائم به ندرت اتفاق می‌افتد و بسته به شرایط دارد؛ اما در هفته‌های اخیر تماس‌های بیشتری نسبت به گذشته داشته‌ایم. در نتیجه, بسیاری از این بیماران علایم دیگر بیمار کرونا را نیز دارند. به نظر می‌رسد که این همبستگی به اندازه کافی قوی باشد که مطب او پر باشد از بیمارانی که حواس بویایی خود را به دلیل کرونا از دست داده باشند.

اگر به نظر رسد که فردی مبتلا به کرونا است، فوراً او را برای تست به بیمارستان می‌فرستند.

کویگلی توصیه می‌کند که هرکسی که این علائم را دارد، باید خود را قرنطینه کند. او افزود:«اگر شما یک فرد به طور کلی سالم زیر ۶۰ سال هستید و احساس می‌کنید علائمی مانند از بین رفتن حس بویایی دارید، بهتر است خودتان را قرنطینه کنید، آب زیاد بنوشید، استراحت کنید و در صورت لزوم از داروهای کاهش دهنده تب مانند استامینوفن استفاده کنید. »

کویگلی اضافه کرد: «اگر همراه با از بین رفتن حس بویایی، دمای تب بالاتر از ۱۰۱ درجه فارنهایت بیش از دو روز یا دمای بالاتر از ۱۰۳ درجه فارنهایت دارید و یا در تنفس با مشکل شدید مواجه هستید، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. »

کوئیگلی خاطرنشان کرد:«اگر از بین رفتن حس بویایی به علت ویروس کرونا باشد حس بویایی این افراد احتمالاً در مدت چند روز یا چند هفته باز می‌گردد. این کسانی که این علائم را دارند، باید با پزشک مشورت کنند که آیا مبتلا به این بیماری همه گیرهستند یا خیر. اما در حال حاضر، هنگامی که این بیماری همه گیر همچنان وجود دارد، مهم است که هوشیار باشید و مراقب علائم باشید. »

هیلتزیک گفت: « اگر کسی به این مجموعه از علائم مبتلا باشد حتی اگر تب، سرفه یا علائم گوارشی نداشته باشد اما همچنان نباید نسبت به این مسائل بی تفاوت باشد به خصوص اگر به جمعیت‌های پرخطر زیاد رفت و آمد دارید یا افراد با مسن در ارتباط هستید. این علائم هشدارهای جدی هستند که شما ممکن است مبتلا به ویروس کرونا و یا ناقل آن باشید. اگر حس بویایی خود را از دست داده و با جمعیت پرخطر در رفت و آمد هستید آن را جدی بگیرید و حتماً تست بدهید. »

چرا از بین رفتن حس بویایی و حس چشایی از علائم ویروس کرونا است؟

در بیانیه مشترکی که توسط پروفسور هاپکینز و پروفسور کومار به صورت آنلاین منتشر شد، توضیح داده شده است که تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در کره جنوبی، چین و ایتالیا وجود دارند که دچار بی هوشی و هیپوسمی (از بین رفتن حس بویایی و تشخیص بو) هستند.

در این نسخه آمده است که آنوسمی بعد از ویروس یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن حس بویایی در بزرگسالان است و تقریباً ۴۰ درصد موارد را شامل می‌شود.

اساتید گفتند: «  ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند پس از عفونت از بین می‌روند و بیش از ۲۰۰ ویروس مختلف وجود دارد که باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می‌شوند. »

وی گفت: «  پیش از این گفته شده است که ۱۰ الی ۱۵ درصد از افراد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا هستند. بنابراین جای تعجب نیست که از بین رفتن حس بویایی در افراد مبتلا پیش می‌آید. »

پروفسور کارل مدیر امور پزشکی و تحقیقات در موسسه خیریه توضیح می‌دهد که از آنجا که سرماخوردگی و ویروس‌ها معمولاً باعث احتقان اولیه بینی می‌شوند، این می‌تواند منجر به از دست دادن حس بویایی بعد از مبتلا شدن به ویروس شود.

از بین رفتن حس بویایی

پروفسور کارل می‌گوید: «  اگر به جزئیات زیر میکروسکوپ نگاهی بیندازید، می‌بینید که انتهای ریز مو مانند سلول‌های گیرنده از بین رفته است و بنابراین سلول‌ها دیگر قادر به تشخیص مولکول‌های بو از بینی نیستند و باعث از بین رفتن حس بویایی شده است. »

وی افزود به نظر می‌رسد که ویروس کرونا خیلی روی بینی تأثیر می‌گذارد و اظهار می‌دارد که با توجه به اینکه اکثر گزارش‌ها نشان می‌دهد افرادی که حس بویایی‌شان را از دست داده‌اند حدوداً هفت تا چهارده روز به طول می‌انجامد که حس بویایی بازگردد. احتمالاً ویروس باعث ایجاد نوعی التهاب در اعصاب بویایی می‌شود، نه اینکه به ساختار گیرنده‌ها آسیب برساند.

کلینیک مستقر واشنگتن دی سی، تأکید کرد که معمولاً تجربه از بین رفتن حس بویایی و چشایی بعد از مبتلا شدن به یک عفونت از نوع ویروسی اتفاق می افتد. این کلینیک در وب سایت خود توضیح می‌دهد: در مرحله حاد سرماخوردگی، بیمار ممکن است گرفتگی بینی و انسداد ناشی از انسداد بینی، ورم غشایی و ترشحات اضافی بینی را تجربه کند.

از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌تواند از علائم جدید ویروس کرونا باشد

وی گفت: «  این گرفتگی بینی ممکن است باعث از بین رفتن حس بویایی موقت شود اما با گذشت زمان، این علائم از بین می‌رود، سهولت تنفس از بینی از سر گرفته می‌شود و عملکرد حس بویایی معمولاً مانند قبل از مبتلا شدن به ویروس می‌شود. »

این کلینیک می‌افزاید: «  تقریباً در یک درصد موارد، بیماران دچار از بین رفتن مداوم حس بویایی می‌شوند. این سازمان اظهار داشت که این سؤال که چرا عفونت‌های ویروسی باعث از بین رفتن حس بویایی می‌شوند، سوالی است که چندین سال سردرگمی زیادی ایجاد کرده است. »
آنچه ما شروع فرض کردیم این است که پس از بهبودی که حمله حاد سیستمیک از بین رفته است، یک روند ویروسی باقیمانده و مداوم وجود دارد که بر روی غددهای ترشح پروتئین در بینی و دهان مؤثر است و این باعث از بین رفتن حس بویایی می‌شود.

اگرچه پویایی این فرایند ویروسی هنوز ناشناخته است، مکانیسم عملکرد آن برای درک ما در مورد چگونگی از بین رفتن حس بویایی پس از یک بیماری ویروسی بسیار مهم است. پروفسور کارل می‌گوید: « دلیل اینکه مردم ممکن است فکر کنند که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اند این است که در واقع بر حس بویایی آنها که تأثیر زیادی در توانایی آنها در تشخیص عطر و طعم دارد تأثیر گذاشته است. »

از بین رفتن حس بویایی

وی ادامه داد: « از بین رفتن حس بویایی فقط به زبان و مفهوم مربوط می‌شود. از آنجا که همه وقتی غذا می‌خورند، بو و مزه را همزمان احساس می‌کنند اکثر مردم این دو مکانیسم را جدا نمی‌کنند. »

طعم‌های نمکی، شیرین، ترش و تلخ بر روی زبان همه تشخیص داده می‌شود، که فکر نمی‌کنیم واقعاً تحت تأثیر این وضعیت باشد. مردم فکر می‌کنند که نمی‌توانند طعم این‌ها را احساس کنند زیرا بخش بزرگی از حس چشایی تحت تأثیر حس بویایی است.

برای درمان حس بویایی و چشایی از دست رفته چه باید کرد؟

ناتالی بروکس، جراح و مشاورگوش و حلق و بینی و پزشک معالجه در کلینیک گوش و حلق و بینی هارلی می‌گوید: « افزایش تعداد جوان‌هایی که در سن بیست سالگی به صورت ناگهانی حس بویایی خود را از دست داده‌اند، می‌تواند حاکی از مبتلا شدن به ویروس کرونا باشد. »
ادریس البا می‌گوید: « افرادی که مبتلا به آسم هستند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. »

وی اظهار داشت: « مشاورین ما در ارتباط با انگلستان تاکید کردند که گزارش‌هایی را جمع آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد از بین رفتن حس بویایی مرتبط با ویروس کرونا است. اگر به صورت ناگهانی حس بویایی شما از بین رفته است بدون اینکه از قبل علائم خفیف تنفسی فوقانی داشته باشید، قطعاً باید خودتان را قرنطینه بکنید. »

در ماه آوریل، دولت اظهار داشت که از بین رفتن حس بویایی به طور کامل به لیست علائم ویروسی که مردم باید به دنبال آن باشند و خطرناک است، اضافه نمی‌شود. با این حال، این مسئله از آن زمان تغییر کرده است و آن را به لیست رسمی علائم ویروس کرونا اضافه کرده‌اند.
در تاریخ دوشنبه ۱۸ مه، پروفسور جاناتان ون تام، معاون ارشد پزشکی انگلیس گفت که هرکسی که با از بین رفتن حس بویایی و یا کمتر شدن حس بویایی رنج می‌برد، باید به مدت فت روز خودش را قرنطینه خانگی بکند تا خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد.

اگر فردی که مبتلا به این عوامل است با دیگران زندگی می‌کند، باید هفت روز در خانه بماند، در حالی که سایر اعضای خانواده حتی اگر علامتی نداشته باشند باید به مدت چهارده روز در خانه بمانند.

از دست دادن حس بویایی و چشایی در حال حاضر رسماً یک علامت ویروس کرونا است.
پروفسور تیم رئیس گروه اپیدمیولوژی ژنتیک کالج کینگ لندن، گفت: « پنجاه هزار الی هفتاد هزار نفر در انگلستان در حالی که مبتلا به ویروس کرونا هستند اما به آنها گفته نشده است که خود را قرنطینه خانگی بکنند در حالی که این افراد میتلا و ناقل ویروس کرونا هستند. »

از بین رفتن حس بویایی

یک مطالعه بزرگ که اخیراً توسط پروفسورتیم انجام شده است نشان داد که افرادی که نتیجه آزمایش مثبت دارند، سه برابر بیشتر از افرادی که جواب آزمایش منفی داشته‌اند، احتمال از بین رفتن حس بویایی و چشایی را به عنوان یک علامت گزارش داده‌اند. این استاد اظهار داشت: «افراد آلوده به ویروس بخاطر عدم موفقیت در تشخیص صحیح علائم، به بازگشت به محل کار تشویق شده‌اند. »

سازمان بهداشت جهانی چند هفته قبل از بین رفتن حس بویایی و چشایی را به عنوان علائم کمتر شایع عنوان کرد، در حالی که سایر کشورها از جمله ایالات متحده این علائم را به عنوان یکی از علائم ویروس کرونا اضافه کرده‌اند.

از بین رفتن حس بویایی

رهنمودهای دولت اظهار می‌دارد که اگر علائم هر چند خفیف، بیماری کرونا را نشان می‌دهد حتماً باید خود را قرنطینه کنید. اگر به تنهایی زندگی می‌کنید، توصیه می‌شود هفت روز از زمان شروع علائم خود در خانه بمانید. همچنین اگر با دیگران زندگی می‌کنید و اولین نفری هستید که مبتلا به این علائم شده‌اید، توصیه می‌شود هفت روز در خانه بمانید. به سایر اعضای خانواده توصیه می‌شود که به مدت چهارده روز در خانه بمانند و در صورت شروع علائم، به مدت هفت روز دیگر همچنان خود را قرنطینه کنند.
یک سازمان خیریه که از افرادی که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اند پشتیبانی می‌کند اظهار کرده است که اقداماتی را که افراد می‌توانند برای کاهش علائم خود انجام دهند، شامل انجام آموزش بویایی است. پروفسور کارل استفاده از آستروئیدهای خوراکی را برای دفع علائم ویروس کرونا منع می‌کند اما مصرف آستروئیدهای بینی را بی خطر اعلام کرده است.

وی می‌گوید: « در مورد استروئیدهای خوراکی نگرانی زیادی وجود دارد زیرا برخی از آنها وجود دارند که می‌توانند عفونت‌های ویروسی زمینه‌ای را تشدید کنند، بنابراین ما به مردم می گوییم که از استفاده ناگهانی آن‌ها جلوگیری کنند. در صورت بروز علائم بیماری کرونا، با خدمات آنلاین تماس بگیرید و به پزشکان عمومی و بیمارستان مراجعه نکنید. »

این مطلب در بخش تحریریه سایت ایرانوس گردآوری شده و استفاده از آن برای اهداف غیر تجاری و با قید نام منبع بلامانع است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

لیفتینگ پوست و عوارض آن

عوارض لیفتینگ پوست پس از انجام این روش جوانسازی کاملا بدهی است. معمولا با افزایش …