خانه » زیبایی » ۹ عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید
9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

۹ عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

ریزش مو یک امر طبیعی به شمار می رود و همه ما به دلیل وجود چرخه رشد مو و عمل جایگزینی، به طور میانگین چیزی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ مو در طول روز از دست می‌دهیم. اما اگر ریزش مو از میزان طبیعی خود خارج شود، ممکن است نشانه یک بیماری باشد. ریزش مو و مشکلات عدیده حاصل از آن باعث دردسر هایی برای مردان و زنان می گردد که برخی از عوامل مشترک هستند و برخی مختص یک گروه می باشند.

در این مطلب به موضوعات زیر در خصوص عوامل ایجاد ریزش مو در بانوان اشاره خواهیم داشت:

  • پدیده ای به نام تلوژن افلوویوم
  • ریزش مو بر اثر بیماری های ارثی
  • کم کاری تیروئید عاملی موثر در ریزش مو
  • کمبود آهن یک عامل شایع در ریزش مو
  • آرایش زیاد مو دلیلی مهم بر ریزش مو در میان زنان

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

پدیده ای به نام تلوژن افلوویوم

گاهی افراد شاهد ریزش موی شدید خود در هنگام سشوار کشیدن و یا شانه کردن هستند که می تواند دلیل آن تلوژن افلوویوم باشد؛ پدیده‌ای که پس از بارداری، جراحی بزرگ، کاهش وزن سریع یا استرس شدید رخ می‌دهد. همچنین یکی از عوارض داروهای ضد افسردگی، بتابلوکرها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است.

خرید این عطر

علائم: زنان مبتلا به فلوژن افلوویوم معمولا متوجه از دست دادن مو ۶ هفته تا ۳ ماه پس از حوادث استرس زا می‌شوند. در اوج این بیماری ممکن است یک مشت مو دچار ریزش شود.

آزمون های تشخیصی: آزمایشی برای آن وجود ندارد اما پزشکان به برسی پیاز مو می پردازند تا نحوه رشد آن را بسنجند.

راه درمان: پس از  بارداری یا جراحی‌های بزرگ ممکن است مجبور شوید تا زمانی که ریزش موها کاهش یابد، صبر کنید.اما اگر اثر دارو باشد با مشورت پزشک باید دز آن پایین بیاید و اگر بر اثر استرس باشد، لازم است تا شرایط همراه با آرامش برای خود بسازید و از استرس دوری کنید.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

ریزش مو بر اثر بیماری ارثی

آلوپسی آندروژنی یا طاسی با الگوی مردانه شناخته می‌شود و به گفته انجمن پوست آمریکا مهمترین علت شایع ریزش مو در زنان و مردان است و ریشه ارثی دارد.

علائم: این بیماری ارثی اغلب در زنان باعث نازک شدن در خط موی جلوی سر یا همان چتری مو ها بروز می‌کند. این عارضه به کندی رخ می‌دهد و ممکن است در اوایل دهه ۲۰ شروع شود. اگر مادر شما چنین مشکلی دارد پس شما نیز مستعد هستید. ریزش موی ارثی از این نوع، می تواند گسترش نیز یابد.

آزمون: آزمایش خون و نمونه برداری از مو روش های آزمون این بیماری ارثی است.

روش درمان: ریزش مو با استفاده از مینوکسیدیل بر روی پوست سر به صورت دو بار در روز کند می‌شود. این دارو هم برای ریزش موی زنان و هم مردان است البته در مورد زنان باید فرمولی ملایم تر استفاده کرد تا از عوارض ناخواسته آن پیشگیری کرد. زنان نباید به هنگام بارداری یا شیردهی از مینوکسیدیل استفاده کنند. مردان عمدتا بوسیله فیناستراید (پروپسیا) که یک داروی خوراکی است، درمان می‌شوند.

 

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

کم کاری تیروئید عاملی موثر در ریزش مو

اگر بدن انسان هورمون تیروئید را به میزانی کم تر و یا بیش تر از حد نیاز بدن تولید نماید، بیماری تیروئید شکل می گیرد. هورمون تیروئید مسئول هر چیزی است از سرعت متابولیسم پایه که بدن شما از اکسیژن و انرژی برای عملکرد خود استفاده می‌کند تا رشد مو، پوست و ناخنها. اما وقتی که مقدار آن در بدن تان مناسب نیست ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی شود.

علائم: کم کاری تیروئید (پایین بودن سطح هورمون) ممکن است موجب علائم بسیاری شود از جمله افزایش وزن، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل تمرکز. مو، ناخنها و پوست نیز بیشتر خشک و شکننده می‌شوند و به آسانی می‌شکنند.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

پرکاری تیروئید (زیاد بودن هورمون) ممکن است موجب کاهش وزن شدید، تپش قلب، عصبی شدن، تحریک پذیری، اسهال، پوست مرطوب، ضعف عضله و ظاهر وحشت زده در چشمها شود. ممکن است دچار ریزش موی ناشی از افزایش سرعت متابولیسم شوید. پرکاری تیروئید نسبت به کم کاری، کمتر شایع است و بر حدود ۱ درصد جامعه اثر گذار است.

آزمایش: آزمایش خون روشی مطمئن برای تشخیص میزان کارکرد غده تیروئید می باشد.

روش درمان: پزشک داروی هورمون تیروئید را برای بازگردانی آن به سطح نرمال تجویز می‌کند.

اثر لوپوس بر ریزش مو

لوپوس یک بیماری خود ایمن مزمن است که طی آن سیستم ایمنی بدن به بافت سالم خودش حمله می‌کند.

علائم: خستگی شدید، سردرد، زخم های گوارشی و مفاصل دردناک و متورم ، تب، ورم پاها و دست و اطراف چشم ها، درد قفسه سینه و کم خونی  از علائم بیماری لوپوس است. بسیاری از افراد دچار ریزش مو می‌شوند که ممکن است خفیف باشد و به هنگام شامپو زدن یا برس کشیدن مو رخ دهد یا ممکن است شدید باشد و بصورت لکه‌ای و همراه با بثوراتی روی پوست سر باشد. از آنجایی که این علائم در بسیاری از بیماری های دیگر هم وجود دارند، لوپوس اغلب اوقات به عنوان نقابدار بزرگ شناخته می‌شود.

خرید این عطر

تشخیص: متخصص روماتولوژی مفاصل و مشکلات دیگر برای علائم التهاب همانند گرما، درد، تورم و قرمزی را بررسی خواهد کرد. آزمایش خون و نمونه برداری پوست از  دیگر روش ها است که نمونه برداری گاهی اوقات ممکن است بیماری لوپوس را نشان دهد.

 درمان: اگر ریزش مو در شما همراه با درد مفصل، خستگی و علائم دیگر لوپوس باشد با داروهای خوراکی همانند پردنیزون درمان می‌شود. اگر روی سرتان دانه‌های قرمز دارد، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید که به احتمال زیاد کرم موضعی را برای شما تجویز می‌کند.

کمبود آهن یک عامل شایع در ریزش مو

برخی زنان دچار کمبود آهن هستند و در نتیجه میزان هموگلوبین قرمز خون آن ها کم است که در این صورت ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

علائم: کم خونی فقر آهن موجب خستگی شدید، ضعف و رنگ پریدگی و در مواردی ممکن است سبب سردرد، تنگی نفس، دشواری تمرکز، سردی دست و پا و ریزش مو شود.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

تشخیص بیماری: آزمایش خون طبیعتا بهترین راه برای تشخیص کم خونی و در پی آن یافتن دلیل ریزش مو می باشد.

روش مقابله و درمان: برای درمان ریزش مو حاصل از کم خونی ابتدا باید مشکل فقر آهن خود را حل کنید. مصرف غذاهای غنی از آهن همانند گوشت قرمز، ماهی، سبزیجات پهن برگ، غلات غنی شده و لوبیا ترجیحا همراه با با غذاهای سرشار از ویتامین C که جذب آهن را افزایش می‌دهند، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از عوامل ریزش مو

سندروم تخمدان پلی کیستیک به وسیله بهم خوردن تعادل هورمونی رخ می دهد که طی آن تخمدان ها هورمون های مردانه زیادی را تولید می‌کنند. این بیماری اغلب معمولا موجب ناباروری می‌شود.

علائم: سندروم تخمدان پلی کیستیک موجب رشد موی زائد روی صورت، ریزش مو و همچنین پریودهای نامنظم، آکنه و ایجاد کیست هایی روی تخمدان ها می‌ شود.

قیمت برای شما: ۱٬۰۵۰٬۰۰۰ تومان
مشاهده محصول و خرید
خرید این عطر

روش های تشخیص: برای تشخیص این بیماری پزشکان از بررسی آزمایش خون استفاده می کنند.

درمان: مصرف قرص ضد بارداری که حاوی مواد ضد آندروژنی است و تستوسترون را مسدود می‌کند، می تواند موثر واقع گردد.در غیر این صورت، مصرف اسپیرونولاکتون (آلداکتون) که بازدارنده هورمون های مردانه نیز هست این بیماری را درمان می کند.

بیماری های پوست سر و ریزش مو در زنان

سلامت پوست سر بسیار مهم است تا جایی که عدم سلامت آن باعث مشکلاتی همچون درماتیت سبوره (شوره سر)، پسورپازیس و عفونت های قارچی همانند کرم حلقه‌ای می شود.

علائم: درماتیت سبوره موجب پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شود بنابراین مقدار زیادی فلس های پوستی چرب و زرد روی شانه یا در موهای تان خواهید دید. این بیماری موجب تغییر بیش از حد سلول های پوستی می‌شود و فلس ضخیم سفیدی روی پوست سر ایجاد می‌کند که اگر فشار داده شود موجب خونریزی می‌شود.

آزمایش های تشخیصی: معاینه پوست سر توسط پزشک و کشت قارچ و نمونه برداری پوست سر معمولا برای تشخیص کرم حلقه‌ای استفاده می‌شود.

روشهای مقابله: ممکن است که هر بیمار نیازمند یک درمان خاص مربوط به خود باشد مثلا: شامپوی درمانی برای درماتیت سبوره، داروها یا نور درمانی برای پسوریازیس و ضد قارچهای خوراکی برای کرم حلقه‌ای.

آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای

طاسی منطقه‌ای که هر دو جنس مرد و زن را به یک میزان درگیر خود می کند اگر چه دلیل مشخصی برای ابتلا به آن وجود ندارد اما گفته می شود که استرس و اضطراب نقش بسزایی در ابتلا به آن دارد. طاسی منطقه ای که باعث ریزش مو در یک منطقه سر می گردد، یک اختلال خود ایمن است که طی آن سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می‌کند.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

علائم: این بیماری به سه حالت نمایان می گردد. آلوپسی آره آتا معمولا موجب تکه‌‌های صاف و یکدست روی پوست، ابروها یا ساق پاها می‌شود. ریزش موی کلی روی سر به عنوان طاسی کلی یا آلوپسی توتالیس شناخته می‌شود در حالی که ریزش مویی که روی همه بدن رخ می‌دهد، طاسی عمومی یا آلوپسی یونیورسالیس نام دارد.

روش های تشخیص: مشاهده ریزش مو و سپس آزمایش خون و هورمون برای تشخیص این بیماری به کار گرفته می شود.

روش درمان: این بیماری اغلب با تزریق کورتیکواستروئید داخل ضایعه درمان می‌شود. در بعضی موارد، مینوکسیدیل نیز ممکن است کمک کند؛ علاوه بر آن در این میان از نقش کمکی و مهم کاهش استرس و اضطراب نیز نمی توان چشم پوشید.

آرایش زیاد مو دلیلی مهم بر ریزش مو در میان زنان

آرایش زیاد مو یکی از عوامل موثر بر ریزش مو در میان زنان است. عواملی همچون استفاده زیاد از انواع شامپو ها، کراتینه، سشوار، حالت دادن موها و رنگ کردن می‌تواند به سلامت و زیبایی مو های شما آسیب بزند. گرما و مواد شیمیایی موها را ضعیف می‌کند که موجب شکستن و افتادن آنها می‌شود.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد امور آرایشگاهی که بر روی مو های شما صورت می گیرد اغلب زیان رسان هستند و سلامت مو های شما را در خطر قرار می دهند، بنابراین دقت داشته باشید که اگر به سراغ زیبایی می روید، به قیمت از دست دادن سلامتی مو های تان نباشد و تنها گاهی از خدمات آرایشگاهی استفاده نمایید.

علائم: ریزش مو، شکسته شدن مو ها و پیازهای چماقی شکلی روی انتهای پیاز مو ها می تواند علائم حاصل از استفاده زیاد امور آرایشگاهی بر روی مو های تان باشد.

روش تشخیص: پزشک متخصص با بررسی مو های سر و تست آن ها می تواند به تشخیص درست دست یابد.

روشهای مقابله: وسایلی که به اصطلاح برای زیبایی مو های شما کاربرد دارند را لازم است هوشمندانه تر استفاده کنید، هر وسیله کمکی که گرما دهی دارد می تواند برای سلامت مو های تان خطرناک باشد و سلامت و زیبایی آن ها را مورد تهدید جدی قرار دهد.

هنگام استفاده از سشوار از درجه خنک آن استفاده کنید و استفاده از اتوی مو را  به حداقل ممکن برسانید.

9 عامل مهم بر ریزش مو را بشناسید

تغییر شدید رنگ مو، مو های شما را شکننده می کند و ممکن است به ریزش مو دچار شوید بنابراین نهایتا یک الی دو درجه رنگ مو های خود را روشن تر از حد طبیعی اش رنگ نمایید.

پیش از استفاده از ژل و اسپری مو، مو های خود را شانه نمایید، زیرا پس از آن مو ها حالت خشکی پیدا می کند که اگر شانه شود، سبب شکستگی مو ها و ریزش مو می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

جدیدترین مدل های لباس عروس

آشنایی با جدیدترین مدل های لباس عروس

لیستی از جدیدترین مدل های لباس عروس بدون شک روز عروسی خاص ترین و رویایی …