خانه » پوست » لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟
لیز مو

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

لیزر مو های زائد مورد پسند بسیاری از افرادی است که به دنبال راه حلی دائمی برای خلاص شدن از رشد مو ها در بخش های مختلف بدن خود هستند. لیزر مو های زاید درست به دلیل دائمی بودن و یا حداقل، مدت زمان بیش تری که از رشد مو های زائد جلوگیری می کنند، از محبوبیت بالاتری نیز برخوردار هستند. لیزر مو های زائد به این صورت شکل می گیرد که برداشتن مو بوسیله متوقف کردن فولیکول مو نسبت به رشد موی جدید، عمل می‌کند و این توقف رشد، رضایت بسیاری از افرادی را که از لیزر مو استفادهمی کنند، به دنبال دارد.

اما بی شک در خصوص لیزر مو های زائد بدن، لازم است تا برخی اطلاعات و آگاهی های مهم را داشته باشید و سپس اقدام به انجام این عمل کنید زیرا برخی افراد نسبت به لیزر موهای زائد بدن، حساسیت دارند و ممکن است دچار مشکلات سطحی و یا حتی جدی شوند.

در این مطلب به موضوعات زیر در خصوص لیزر مو های زائد اشاره خواهیم داشت:

  • آیا انجام لیزر مو های زائد خطرناک است؟
  • آیا لیزر مو های زائد با درد همراه است؟
  • عوارض جانبی لیزر مو های زائد را بشناسید
  • آیا لیزر مو های زائد عوارض جانبی نادری هم دارد؟
  • آیا لیزر موهای زائد امری موثر در توقف رشد مو است؟

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

آیا انجام لیزر مو های زائد خطرناک است؟

اگر چه اکثر افراد با انجام لیزر مو های زائد، دچار هیچ گونه مشکلی نمی شوند، اما در این میان برخی افراد نسبت به لیزر مو های زائد حساسیت دارند و دچار عوارض پس از لیزر مو همچون درد و سوختگی می شوند. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد حساسیت بر روی بخش اعظمی از پوست، لازم است تا ابتدا بر روی قسمت کوچکی از پوست لیزر مو انجام شود و تنها در صورتی که هیچ مشکل و حساسیتی رخ نداد، می توانید با خیالی آسوده، تمامی بخش های پوست خود را با لیزر مو تمیز و مرتب نمایید.

خرید این عطر

آیا لیزر مو های زائد با درد همراه است؟

لیزر فی نفسه دردی را به دنبال ندارد و اگر چه برخی افراد در هنگام و یا مدت کوتاهی پس از لیزر مو های زائد مشکلی ندارند، ممکن است چند روز بعد از درمان پوست قرمز و حساس شود که این عوامل در بسیاری از افراد، احساسی شبیه به آفتاب سوختگی را ایجاد می‌کنند.

عوارض جانبی لیزر مو های زائد را بشناسید

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، لیزر مو های زائد ممکن است تا با عوارض و حساسیت هایی همراه باشد که برای آگاهی شما از وجود این عوامل، در ادامه مطلب با جزییات بیش تری در خصوص آن خواهیم پرداخت.

 

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

قرمزی و سوزش پوست در موضع انجام لیزر مو

لیزر مو های زائد اگر چه به شکل دائمی رشد مو ها را متوقف می کند اما برای این مسئله، به فولیکول های مو که در معرض لیزر هستند، صدمه می‌زند و در نتیجه بدن نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و بسیاری از افراد دچار قرمزی و تحریک در نواحی تحت تاثیر می‌شوند.

لیزر مو های زائد ممکن است باعث شود تا پوست دچار سوزش و حساسیت گردد و یا حتی به میزان جزئی دچار تورم شود. علائم معمولا کوتاه مدت هستند. نواحی لیزر شده نیز ممکن است شبیه پوستی شوند که روی آن عمل موم زدن انجام شده یا پوسته پوسته شده است.

برای آن که این عوارض پس از انجام لیزر مو های زائد کم تر پدید آید، برخی از متخصصان پوست از یک ماده بی حس کننده نیز استفاده می نمایند.

سوزش پوست پس از تحریک اولیه باید کاهش یابد که معمولا طی چند ساعت پس از درمان است. شما می توانید پس از انجام لیزر موهای زائد، برای برطرف کردن تورم و قرمزی، از دوش آب سرد و یا کمپرس یخ استفاده کنید.

خرید این عطر

پوسته پوسته شدن بر اثر لیزر مو های زائد

برخی افراد پس از انجام لیزر مو های زائد دچار پوسته پوسته شدن در موضع می گردد که اگر چه به میزان کمی است اما باز هم آزار دهنده خواهد بود. پوسته پوسته شدن گاهی اوقات حتی می‌تواند منجر به خراش یا زخم شدن پوست شود بنابراین باید به شکل صحیح از پوست مراقبت شود. با مراقبت از نواحی درمان شده پس از انجام لیزر مو های زائد، می تواند به سلامت پوست کمک کرد و لازم است کار هایی همانند استفاده از مرطوب کننده صورت گیرد تا از هر گونه مشکل پایدار پس از انجام لیزر مو های زائد، پیشگیری شود.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

تغییر رنگ پوست به دلیل لیزر مو های زائد

تغییر میزان کمی از رنگ پوست نیز از عوارض لیزر مو های زائد می باشد که در برخی افراد پدید می آید و ممکن است که پوست نسبت به گذشته تیره تر و یا روشن تر شود. افراد با پوست روشن ممکن است متوجه تیره شدن لک های پوست شوند. افراد با پوست تیره‌تر ممکن است مستعد روشن تر شدن رنگدانه‌های پوست شوند. این تغییرات به مرور زمان از بین می‌رود و پوست به حالت طبیعی بر می‌گردد.

جراحت چشم در پی انجام لیزر

لیزر موهای زائد شامل استفاده از لیزرهای قدرتمند است که خطرات بالقوه جراحت شدید چشم نیز در هنگام استفاده از آن وجود دارد به ویژه در زمانی که پزشک یا متصدی زیبایی روی چهره شخص لیزر انجام می‌دهد. هم شخص دریافت کننده درمان و هم کسی که لیزر را انجام می‌دهند باید عینک ایمنی حفاظت کننده از چشم را حتما استفاده کنند تا از چشمهای شان در حین انجام کار محافظت نمایند و از آسیب های احتمالی و جراحت چشم نیز جلوگیری کنند.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

خطر عفونت پوست در محل انجام لیزر مو های زائد

در انجام لیزر موهای زائد، فولیکول های مو صدمه می بینند و به وسیله لیزر می‌تواند خطر عفونت نیز ایجاد گردد. بخش لیزر شده باید در عین حال که تسکین می‌یابد به عنوان یک زخم درمان شود. در صورتی که هر کدام از علائم عفونت را داشتید با یک متخصص پوست آنها را در میان بگذارید و به صورت خود سرانه از کرم های آنتی بیوتیک بدون نسخه پزشک برای بخش های مختلف و بزرگی از پوست استفاده نکنید.

آیا لیزر مو های زائد عوارض جانبی نادری هم دارد؟

آن چه در این مطلب به آن اشاره داشته ایم، نمونه هایی از عوارض جانبی لیزر مو های زائد بوده است که بیش از سایر موارد گزارش شده است، اما لیزر مو های زائد برخی عوارض جانبی دیگر نیز دارد که در مواردی نادر رخ می دهد و شامل موارد زیر است:

سوختگی و تاول حاصل از لیزر مو های زائد

یکی از عوارض جانبی لیزر مو های زائد، سوختگی و تاول می باشد. اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود خطر سوختگی و تاول وجود دارد. وقتی که متخصص آموزش دیده این کار را انجام دهد، سوختگی و تاول به ندرت رخ می‌دهد. لیزر موهای زائد از لیزرهای با گرمای بالا استفاده می‌کند. متخصص باید یک وسیله خنک کننده را قبل از استفاده از لیزر روی پوست شخص استفاده کند. این کمک می‌کند که از سوختگی توسط لیزر پیشگیری شود.

اسکار بر اثر لیزر توسط افراد غیرمتخصص

اسکار معمولا عارضه جانبی لیزر موهای زائد نیست. با این وجود اگر متخصص لیزر اشتباهی کند، ممکن است اسکار بوجود بیاید، اما متخصصی که کار خود را به خوبی بلد است مسبب چنین وضعیتی نخواهد شد. همچنین در صورتی که فرد مراقبت های پس از درمان را به درستی انجام ندهد، اسکار بوجود می‌آیند. آنها باید پوست تحت درمان را در صورتی که دچار سوختگی شده درمان کنند تا از صدمه بیشتر به آن اجتناب شود. این به این معناست که آن را از خیس شدن و تابش نور دور نگه دارند و مرتبا علائم عفونت را چک کنند.

آیا لیزر موهای زائد امری موثر در توقف رشد مو است؟

لیزر موهای زائد اگر چه دائمی نخواهند بود اما عموما برای مدت زمان طولانی رشد مو ها را کاملا متوقف می کنند. پس از انجام یک مرحله لیزر مو های زائد، تا چند ماه شاهد رشد مو ها نخواهید بود و پس از آن نیز سرعت رشد مو ها کم می شود و مو های زائد نازک تر و روشن تر هستند و کم تر از قبل جلب توجه می کنند.

لیزر موهای زائد روی موهای تیره موثرتر است. افراد با موی بلوند، قرمز یا خاکستری متوجه تغییر چندانی نمی‌شوند چون نورهای لیزر بیشتر جذب موهای تیره می‌شوند و روی موی روشن قادر نیستند تا چندان موفق عمل کنند.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

کارشناسان، لیزر موهای بدن را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند. به دلیل اینکه دانشمندان هیچ تحقیقات انسانی که بی خطر بودن لیزر در طول بارداری را ثابت کند، انجام نداده‌اند.

بارداری موجب تغییرات هورمونی در بدن فرد می‌شود. این امر معمولا موجب رشد موهای زائد می‌شود. اگر چه رشد این موهای زائد خجالت آور است اما باید بدانید که آنها خودشان بعدا از بین می‌روند. اگر موها بصورت عادی از بین نروند، باید به دنبال درمان لیزر پس از زایمان باشید. پزشکان معمولا از افراد می‌خواهند که قبل از درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر کنند.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

بررسی باورهای غلط در خصوص لیزر مو های زائد

لیزر مو امری موثر بر ابتلا به سرطان

یکی از باور های غلط در خصوص لیزر موهای زائد، ابتلا به سرطان است. لیزر ها به صورت ویژه‌ای برای عبور کردن از سلولهای پوست و فقط هدف قرار دادن عمیق فولیکولهای مو داخل پوست طراحی شده‌اند. لیزرهای استفاده شده در لیزر موی زائد پرتو بسیار کمی تولید می‌کنند. البته این پرتو مضر نیست و سبب ابتلا به سرطان نمی شود.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

لیزر مو باعث ناباروری می شود

هنوز هیچ دلیل علمی مبنی بر اثر لیزر مو بر ناباروری وجود ندارد. لیزر مو تنها بر پوست اثر می گذارد و تاثیری بر سایر اندام ها ندارد.

آیا لیزر مو های زائد در خانه امکان پذیر است؟

برخی افراد ترجیح می دهند تا از لیزر های خانگی استفاده کنند اگر چه این دسته از افراد به نتایج مثبتی نیز می رسند اما لیزر مو های زائد اگر توسط متخصص انجام پذیرد، بی شک اثر بخشی بیشتری نیز خواهد داشت.

خرید این عطر

چه موقع لازم است به دلیل عوارض لیزر مو به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با عوارض لیزر مو موجه شدید و فراتر از یک قرمزی و تورم ساده بود، لازم است تا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید به خصوص اگر روی پوست عفونتی را مشاهده کردید لازم است تا خیلی سریع برای درمان به پزشک مراجعه کنید. استفاده از نسخه پزشک متخصص ودرمان سریع موجب می گردد تا بهبودی زود تر حاصل گردد و از طول درمان کاسته شود.

نکته: بانوانی که قصد بارداری دارند حتما لازم است قبل از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کنند زیرا در این حالت پزشک می‌تواند گزینه‌های دیگری را توصیه کند چون لیزر موی زائد باید طی چندین جلسه انجام شود و فرد مراجعه کننده طی این مدت نباید باردار شود.

لیزر مو های زائد چه عوارضی دارد؟

نتیجه گیری

اگر انجام لیزر موهای زائد از سوی پزشک متخصص صورت گیرد، عموما دچار عوارض خاص و نگران کنده ای نخواهید شد. عمل لیزر طی چندین جلسه صورت می پذیرید و تنها برخی افراد ممکن است پس از انجام لیزر دچار عوارض خفیفی همچون قرمزی، تورم وسوزش شوند که این عوامل نگران کننده نیست و پس از مدت کوتاهی رفع می گردد تنها باید نسبت به مشاهده عفونت بسیار سریع اقدام کنید و به پزشک مراجعه نمایید تا از گسترش آن به سایر بخش ها جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

کاهش چین و چروک صورت با تمرین

تمرین برای رفع چین و چروک صورت ، به پوست کمک می‌کند تا حالت کشسانی …