خانه » بهداشتی » درمان تبخال با روش های قطعی و سریع
درمان تبخال

درمان تبخال با روش های قطعی و سریع

درمان تبخال به روش های گوناگونی انجام می شود اما مهم ترین راه درمان این بیماری، کمک گرفتن از مواد طبیعی و دارو های گیاهی است. ابتلا به تبخال در مردان و زنان به یک نسبت شایع است و عموما بر روی لب ها نمایان می شود.

تبخال چیست؟

درمان تبخال یک بیماری ویروسی است و عامل آن ویروس هرپس سیمپلکس می باشد. این ویروس دو نوع دارد که اغلب افراد در معرض نوع اول آن قرار می گیرند اما با توجه به ژن های موجود در بدن هر فرد، واکنش ها در مقابل این ویروس متفاوت است و برخی افراد به بیماری تبخال مبتلا می شود. تبخال نوع اول از طریق ارتباط با پوست آلوده و مایع ویروسی همچون بزاق افراد در هنگام روبوسی و…منتقل شود. اما تبخال نوع دوم از طریق تماس جنسی منتقل می شود و با زخم یا زخم تناسلی مرتبط است.

درمان تبخال

آیا برای درمان تبخال راه حل قطعی وجود دارد؟

یکی از نکات مهم در خصوص ویروس بیماری تبخال، این مسئله است که حتی زمانی که نشانه های این بیماری وجود نداشته باشد، اما فرد ناقل ویروس باشد، ممکن است آن را به دیگران منتقل کند و دانشمندان هنوز نتوانسته اند راه حل مطمئنی برای ریشه کن کردن ویروس این بیماری کشف کنند؛ بنابراین برای درمان تبخال هنوز راه قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و درمان تبخال عموما در صورت بروز بیماری انجام می شود و اگر چه فرد، سلامت خود را به دست می آورد اما ممکن است مدتی بعد مجددا به آن مبتلا شود و نیاز باشد تا درمان تبخال را از بگیرد.

چه عواملی باعث تحریک تبخال می شوند؟

استرس یکی از مهمترین عوامل موثر در ابتلا به تبخال است به گونه ای که برخی افراد پس از هر بار استرس تبخال را روی صورت خود می بینند و برای درمان تبخال اقدام می کنند؛ در کنار استرس، عواملی همچون نور خورشید، تب، استرس و قاعدگی از دیگر محرک های شایع تبخال هستند.

خرید این عطر

چگونگی پدیدار شدن تبخال

شیوع بیماری تب خال با تب، زخم دهانی و بزرگ شدن غدد لنفاوی آشکار می گردد و  اولین قسمت شیوع تبخال نیز ممکن است با تب همراه باشد. پس از شیوع بیماری، این ویروس تمایل دارد به سیستم عصبی برگردد و می تواند دوباره به خاطر محرک ها مانند اضطراب و نگرانی، مواد غذایی خاص، تغییرات هورمونی، جراحی و سیستم ایمنی در خطر افتاده فعال شود.

روش هایی خانگی برای درمان تبخال

درمان تبخال

درمان تبخال لب با استفاده از هیدروژن پروکسید:

هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه، به طور کلی بسیار مفید است و از جمله خواص آن می توان به ویژگی ضد عفونی کننده آن اشاره داشت و به همین دلیل یک روش خانگی ساده و مطمئن برای درمان تبخال است.

کمی محلول آب اکسیژنه حاوی ۳% را در ناحیه آسیب دیده با استفاده از یک تکه پنبه بگذارید و اجازه دهید برای چند دقیقه روی موضع بماند و سپس آن بخش را شست و شو دهید و این عمل را هر چند ساعت یک بار  طی روزهای پیاپی انجام دهید تا زخم بهبود یابد.

خرید این عطر

برای زخم های دهانی نیز مخلوطی از آب اکسیژنه و سه نسبت آب را برای چند روز متوالی و هر چند ساعت تکرار نمایید.

درمان تبخال لب با کمپرس یخ

کمپرس یخ در کاهش درد حاصل از تبخال، نقش موثری ایفا می کند و همچون یک مسکن عمل می نماید. تکه یخی را در پارچه یا حوله قرار دهید و آن را حدود ده دقیقه بر روی موضع قرار دهید؛ با اینجام این کار طی چند روز متوالی، شاهد درمان تبخال لب خود خواهید بود.

درمان تبخال

درمان تبخال با سیر

بی شک سیر یکی از آن آفریده های شگفت انگیز خداوند است که برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله درمان تبخال عملکردی کار آمد و مثال زدنی دارد و می توان روش درمان تبخال با سیر را بهترین روش برای درمان این بیماری دانست. سیر خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد و از شیوع تبخال جلوگیری می کند.

حدود یک ساعت، یک سیر خرد شده را در محل آسیب دیده قرار دهید و این عمل را طی دو روز متوالی به صورت هر چند ساعت یک بار انجام دهید در صورتی که پس از گذشت دو روز، هنوز تبخال به طور کامل درمان نشد، می توانید این عمل را تا زمان بهبودی کامل تکرار کنید.

البته استفاده از سیر برای درمان تبخال، ممکن است با سوزش همراه باشد که در این صورت می توانید روغن سیر را جایگزین مصرف سیر خرد شده نمایید و روزانه دو الی سه بار از روغن سیر استفاده نمایید. (برای تهیه روغن سیر، یک حبه سیر تازه در روغن زیتون بپزید تا آن ها قهوه ای شوند و سپس روغنش را فشار دهید.) علاوه بر آن شما می توانید هر روز یک یا دو حبه سیر له شده نیز میل کنید.

شایان ذکر است که این اقدام  علاوه بر درمان تبخال می تواند نقش پیشگیری از ابتلا به آن را نیز داشته باشد.

درمان تبخال

آلوئه ورا و نقشی موثر در درمان تبخال

آلوئه ورا از آن دست گیاهان پرخاصیت است و برای مقابله با شیوع  و همچنین درمان تبخال، به ویژه در مورد تب خال تناسلی مفید است زیرا به بهبود جراحات کمک شایانی می کند. مصرف آلوئه ورا زخم ها را التیام می بخشید و درد را به خوبی تسکین خواهد داد.

برای درمان تبخال کافی است تا ژل آلوئه ورا را بردارید و آن را در ناحیه آسیب دیده پوست بمالید و فرصت دهید تا به طور کامل خشک شود و بعد آن را با دستمال خیس و گرم پاک کنید. در صورتی که این عمل را چندین بار در روز به مدت سه تا چهار روز به طور مرتب و پی در پی انجام دهید؛ شاهد درمان تبخال خود خواهید بود.

شایان ذکر است که شما هم چنین می توانید از ژل یا کرم آلوئه ورا برای درمان تبخال استفاده کنید.

درمان تبخال

درمان تبخال با استفاده از عسل

همان طور که می دانید عسل نیز به ماده ای شفا دهنده معروف است و خاصیت ضد ویروسی دارد. عسل درمان تبخال را تسریع می بخشد و تنها کافی است تا مقداری از این ماده خوراکی مفید را روی محل تبخال بمالید و اجازه دهید برای دقایقی روی محل آسیب دیده باقی بماند و سپس پوست را به آرامی شست و شو دهید و این عمل را تا زمان بهبود بیماری تکرار نمایید.

خرید این عطر

مصرف سرکه سیب با خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی

سرکه سیب خواص ضد ویروسی و ضد التهابی دارد و به همین دلیل در جلوگیری از شیوع تبخال بسیار موثر عمل می کند.

تکه پنبه‌ی کوچکی را به سرکه سیب آغشته نمایید و سه الی چهار بار در شبانه روز و طی روزهای متوالی روی زخم قرار دهید، البته در این روش نیز ممکن است اندکی سوزش در محل آسیب دیده پوست را حس کنید؛ اگر پیش از آن که تبخال به طور کامل نمایان شود، از سرکه سیب بهره ببرید؛ در مدت زمان کمتری نتیجه خواهید گرفت.

یکی دیگر از روش های استفاده از سرکه سیب برای درمان تبخال این است که یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک فنجان آب ترکیب نمایید و روزانه دو بار آن را میل کنید تا زخم به طور کامل بهبود یابد.

درمان تبخال

ایجاد تغییراتی موثر در برنامه غذایی برای درمان تبخال

علاوه بر درمان با آلوئه ورا، سیر، یخ و…، غذاهایی را مصرف کنید که منبع غنی از لیسین هستند، مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، آجیل (از بادام زمینی اجتناب کنید)، سویا، انبه و زردآلو. شما می توانید از مکمل نیز استفاده کنید. علاوه بر این، سبزیجاتی مانند کلم، کاهو و بروکلی بخورید که به جلوگیری از رشد ویروس ها و درمان تبخال کمک زیادی می کنند. خوردن سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان، قادر خواهد بود تا سیستم ایمنی بدن شما را قوی تر کند و ممکن است التهاب را به حداقل برساند و به درمان تبخال کمک نماید.

گل کلم، اسفناج، کلم پیچ، گوجه فرنگی غنی از آنتی اکسیدان هستند. همچنین حاوی مقدار لیسین بیشتری به نسبت آررژنین هستند که برای سرکوب و درمان تبخال مهم است. ویتامین B نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد؛ بنابراین با استفاده از غذاهایی همچون لوبیا سبز؛ تخم مرغ، گوشت می توانید بدن خود را برای درمان تبخال و مبارزه با بیماری مقاوم کنید تا واکنش بهتری از خود نشان دهد. از میوه های سرشار از ویتامین سی همچون پرتقال، فلفل دلمه، توت فرنگی و…استفاده نمایید. طبق تحقیقات پژوهشگران، این قبیل میوه ها به طور موثر در بهبود و درمان تبخال تناسلی نقش دارند و درمان را تسریع می بخشند و همچنین علاوه بر آن ممکن است که به طولانی شدن زمان بین شیوع دوباره بیماری نیز کمک کند.

خرید این عطر

نقش موثر سبک زندگی در پیشگیری از تبخال

شاید پیشگیری از تبخال بسیار دشوار باشد، اما کاهش عوامل محرک آن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. تا جایی که ممکن است از نور خورشید دور باشید یا از کرم ضدآفتاب یا نرم‌کننده‌های لب ضد پرتو فرابنفش استفاده کنید و در معرض باد هم قرار نگیرید. غذا هایی از قبیل لبنیات، سبزیجات، عسل، چای گیاهی، پیاز، سیر و غذاهای حاوی امگا۳ همچون ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید و از زیاده روی در مصرف شیرینی و شکلات، پرهیز کنید. سعی کنید استراتژی‌های مدیریت استرس را یاد بگیرید که برای‌تان مفید خواهد بود، فراموش نکنید که استرس از مهمترین عوامل ابتلا به تبخال است. از طرفی تلاش کنید سیستم ایمنی خود را با داشتن خواب کافی و ورزش روزانه سالم و قوی نگه دارید. اگر تبخال‌ تان شدید بوده یا مدام رخ می‌دهد، بهتر است که حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

رفع زردی ناخن ها

درمان زردی ناخن را جدی بگیرید. ناخن‌ها چیزهای زیادی را می‌توانند در مورد سلامت کلی …