خانه » آموزشی » فواید وکس شکری و طرز تهیه

فواید وکس شکری و طرز تهیه

وکس شکری یکی از کارایی هست که من قسم خورده‌ام هیچ وقت انجام ندهم. هنگامی که نوجوان بودم برای اصلاح ابروهایم که موهای ریزتری داشت از آن استفاده می‌کردم. شاید علت دوری من از وکس این است که باعث سوزش پوستم می‌شود. به هر حال از اینکه فاصلهٔ خودم را با مواد موبر حفظ می‌کنم خوشحال هستم. اما من کنجکاو طبیعت هستم به همین دلیل شروع به انجام تحقیقاتی کردم.

مشخص شده است که دلیل خاصی برای محبوبیت وکس های شکری وجود دارد. گفته می‌شود که این نوع وکس، سنتی و ارزان است که کمتر درد دارد. وکس شکری که از سه نوع ماده ساخته شده است جایگزین خوبی برای اصلاح‌های روزانه است. در حالی که اصلاح موهای زائد بدنم از ریشه اصلاً من را خوشحال نمی‌کند، اصلاح نکردن پاهایم برای چند هفته من را خوشحال می‌کند زیرا با اصلاح کردن توسط وکس موها دیرتر رشد می‌کنند و شما می‌توانید هفته‌ها بدون نیاز به اصلاح سپری کنید. پس من با ترس به صورت خود نگاه کردم و مواد لازم را جمع آوری کردم و شروع به اصلاح کردم.

وکس شکری بر روی پا

چگونه وکس شکری درست کنیم؟

برای کسانی تجربهٔ خوبی راجع به وکس ندارند، وکس شکری می‌تواند گزینهٔ خوبی باشد. وکس شکری فقط از سه ماده تشکیل شده است که شامل آب لیموترش، شکر و نمک است، بنابراین فاقد مواد شیمیایی و مواد سمی و تحریک کنندهٔ پوست است. برخلاف وکس های دیگر شما می‌توانید اجازه بدهید وکس شکری خنک شود و بعد استفاده کنید در نتیجه باعث سوختن پوست نمی‌شود.

به علاوه وکس شکری به سلول‌های پوست نمی‌چسبد بنابراین هنگام کندن وکس لایهٔ پوست شما جدا نمی‌شود. پس این نوع وکس درد کمتری نسبت به وکس های قدیمی دارد و باعث ایجاد زخم بعد از اصلاح نمی‌شود. اکنون من می‌خواهم کاملاً صادق باشم، تهیهٔ وکس شکری اگر تجربهٔ ساختن آن را داشته باشید کاملاً آسان است در غیر این صورت اگر دفعهٔ اول است که می‌خواهید وکس شکری درست کنید، قبل از شروع یک یا دو بسته اضافی شکر تهیه کنید.

به عنوان فردی که برای اولین بار می‌خواهد وکس شکری درست کند، مراحلی را که در اینترنت گفته شده بود قدم به قدم دنبال کردم اما باز هم بارهای اول شکر سوخت. به محض اینکه شکر شروع به جوشیدن کرد در دو دقیقه از طلایی به سیاه تبدیل می‌شود و می‌سوزد بدون اینکه حتی شما متوجه شوید. بعد از یاد گرفتن این روش سخت، من از یک گرماسنج برای شکر استفاده کردم.

اگر گرما سنج ندارید نگران نشوید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و انتظار نداشته باشید که دفعهٔ اول کارتان کاملاً خوب و عالی پیش برود. شکر را بعد از اینکه طلایی شد از ظرف خارج کنید در غیر این صورت به سرعت شروع به سوختن می‌کند. اگر اولین دفعه شکر سوخت آن را دور بریزید و از اول شروع کنید.

اگر مایل هستید روند کار را ببینید، به ویدیوهای موجود مراجعه کنید.

بعد از اینکه وکس خنک شد، آن را با دست یا چاقوی کره در جهت رشد موها به آرامی به سطح پوست بمالید و فشار دهید. اگر وکس هنوز داغ است، بگذارید تا کاملاً خنک شود تا راحت‌تر بتوانید اصلاح را انجام دهید. سپس وکس را یه خوبی بکشید. می‌توانید موم را بعد از کندن نگه دارید و برای قسمت‌های دیگر بدن تا زمانی که دیگر خاصیت چسبندگی نداشته باشد، استفاده کنید.

 

مواد لازم

 • ۲ فنجان شکر سفید
 • ۱/۴ لیوان آب لیمو
 • ۲ قاشق غذاخوری آب
 • ۱ قاشق چایخوری نمک
 • گرما سنج شکر

 

دستور العمل طرز تهیه وکس شکری

۱. تمام مواد خود را داخل قابلمه بریزید، اصلاً مواد را هم نزنید زیرا هم زدن باعث می‌شود که شکرهای کنار دیوارهٔ قابلمه زودتر طلایی شوند، شعله را متوسط رو به بالا بکنید. اگر یک عدد گرماسنج شکر دارید، گرماسنج را به دیوارهٔ داخل قابلمه تکیه بدهید.

۲. پس از این که مخلوط شروع به جوشیدن کرد، قابلمه را بچرخانید تا مواد باهم مخلوط شوند.

۳. مراقب مخلوط باشید و تا زمانی روی شعله بگذارید بماند که مخلوط عسلی رنگ شود و یا گرماسنج شما به ۲۶۰ درجهٔ فارنهایت برسد (حدوداً ۵ دقیقه زمان می‌برد تا به این مرحله برسد.)

۴. بلافاصله موم را از روی حرارت برداشته و آن را به یک ظرف شیشه‌ای گرم منتقل کنید تا روند پخت متوقف شود (موم می‌تواند شیشهٔ سرد را خرد کند، بنابراین شیشه خود را به مدت یک دقیقه در زیر آب گرم قرار دهید تا بتوانید موم را درون آن بریزید.) در این زمان، یک قاشق مرباخوری موم بردارید و درون فریزر بگذارید. صبر کنید تا کاملاً خنک شود، سپس قوام آن را بررسی کنید. باید مانند صمغ کمی چسبنده باشد. اگر خیلی آبکی است، موم را دوباره داخل قابمله بریزید و ۳۰ ثانیه دیگر بجوشانید. اگر خیلی سفت است (مانند آب نبات‌های ترد) آن را دور بریزید و دوباره شروع کنید.

۵. اگر موم شما قوام مناسب داشت، بگذارید قبل از استفاده روی پوست کاملاً خنک شود.

ما معمولاً در مورد تهیه وکس شکری در خانه سؤالات زیادی دریافت می‌کنیم. به نظر می‌رسد که حتی با یک دستور العمل و یک فیلم، ساختن وکس شکری همیشه آسان نیست. امیدوارم بتوانم کمکی مسئله را برایتان روشن سازم و کمک کنم.

وکس شکری بر روی دست

سوالات متداول در طرز تهیه ی وکس شکری

اگر گرماسنج شکر نداشته باشم چه می‌شود؟ آیا ممکن است که از نوع دیگری از گرماسنج استفاده کنم؟

شما می‌توانید هنگاهی که مخلوطتان به رنگ عسلی در آمد روند پخت را متوقف کنید. راه دیگر برای بررسی کردن دما این است که یک کاسه را پر از آب یخ کنید سپس یک قاشق پر از مخلوطتان را بردارید و داخل آب یخ بریزید و چند ثانیه صبر کنید به محض اینکه خنک شد اگر دیدید که همچنان سفت و چسبناک است و یا به شکل گوله در نیامد، دوباره روی حرارت و بگذارید و روند پخت را ادامه دهید.

اگر نوع دیگری از دماسنج آشپزخانه را دارید، باید تا زمانی که بتواند گرمای سازگار را تحمل کند کار کند، و می‌تواند دماهای زیر ۲۶۰ درجه را بخواند.

آیا می‌توانم از انواع دیگر شکر مانند قهوه‌ای یا شکر قنادی استفاده کنم؟

بله، می‌توانید. اما این احتمال وجود دارد که برای گرفتن نسبت درست شکر به مایع آزمون و خطا وجود داشته باشد.

اگر موم شکر خیلی سخت باشد چه؟

اگر موم شما به طور مداوم سفت می‌شود، شما در حال پخت بیش از اندازه آن هستید.

وکس شکری

آب لیموی بیشتری اضافه کنید (مقدار دقیق آن بستگی به این دارد که ترکیب شکر چقدر سفت است) و بگذارید ۱ تا ۲ دقیقه دیگر به جوش آید. اگر هنوز خیلی سفت است، آب لیموی بیشتری به آن اضافه کنید و جوش بیاورید.

اگر هنوز خیلی سفت است، دماسنج را فراموش کنید و فقط سعی کنید آن را برای مدت‌زمان کوتاه‌تری تهیه کنید. و اجازه ندهید که وکس تان در ظرف فلزی که آن را می‌پزید و یا حتی بعد از این که آن را از مشعل جدا می‌کنید، پخت کند.

اگر بیش از حد موم خود را حرارت دهید، گاهی ساده‌ترین کار این است که آن را به بیرون بریزید و دوباره شروع کنید.

اگر بیش از حد نرم باشد چه؟

اگر به اندازه کافی سفت نیست و به مو بند نیست، کم آن را حرارت داده‌اید. تنها راه‌حل این است که مدت حرارت دادن را طولانی‌تر کنید.

می‌توانید با قرار دادن وکس بر روی شعله و گرم کردن آن برای چند دقیقه دیگر، آن را به استحکام مناسب برسانید. یا می‌توانید از وکس نرم با نوارهای وکس پنبه‌ای استفاده کنید.

این نوارها چیزی برای نگه داشتن دارند پس می‌توانید آن را بِکنید و امیدوار باشید که موها نیز با آن کنده شود. اگر وکس آنقدری نرم است که به نوارهای پنبه‌ای بچسبد، پس باید آن را چند دقیقه دیگر حرارت دهید، بگذارید خنک شود و دوباره امتحان کنید.

وکس شکری

من بارها این دستورالعمل را امتحان کرده‌ام و هنوز هم نتیجه خوب نمی‌شود. حالا چه؟

به دلایل مختلف، یک اندازه کافی متناسب با تمام دستورالعمل مشخص برای تمامی وکس های شکری وجود ندارد.

چند مورد از مشکلات اساسی وکس شکری

 •  می‌تواند آب و هوایی باشد که در آن زندگی می‌کنید (رطوبت بیشتر در هوا بر روی وکس شکری شما تأثیر خواهد گذاشت) و یا می‌تواند مکمل شما باشد.
 •  شاید دماسنج درست تنظیم نشده باشد یا به اندازه کافی حساس نباشد.
 •  شاید شعله شما بیش از حد داغ می‌شود و مایع به سرعت تبخیر می‌شود.
 • شاید وقتی موم را از اجاق‌گاز برمی دارید به پخته شدن ادامه می‌دهد. (این مشکل بزرگی برای بسیاری از افراد است)، بنابراین حتی اگر زمانی که آن را از گازبرمی دارید، عالی باشد، در طول زمان موم به سفتیِ سنگ می‌شود.

مثل همیشه، اگر این دستورالعمل برای شما کارساز نبود، فرد دیگری ممکن است بهتر عمل کند. تا زمانی که دستور العملی که دوست دارید پیدا کنید تلاش کنید.

آیا لازم است از پارچه‌های پنبه‌ای استفاده کنم؟

اگر وکس شکری ثبات درستی داشته باشد، پس نه، شما به پارچه‌های پنبه‌ای نیاز ندارید. موم باید مستقیماً به فولیکول مو بچسبد و با دست به تمیزی از پوست جدا شود.

اما اگر موم شکری شما استحکام مناسب ندارد، نوارهای پنبه‌ای موم ممکن است با دادن چیزی به موم که به آن بچسبد، کمک کنند.

چه نوع از پارچه پنبه‌ای را باید استفاده کنم؟

می‌توانید پارچه‌های اپیلاسیون از پیش ساخته شده را بصورت آنلاین بخرید یا با استفاده از روتختی‌های پنبه‌ای قدیمی، ورق‌ها یا پرده‌های بریده شده به نوارهای ۲ اینچ× ۴ اینچ، پارچه‌های خود را بسازید. شما پارچه‌ای بدون کشش می‌خواهید، تا موها در یک کشش از بین بروند.

آیا می‌توانم وکس شکری باقی مانده را نگه دارم؟

وکس را در یک ظرف امن مایکروویو قدیمی نگهداری کنید. هنگامی که آماده استفاده از آن هستید، آن را در مایکروویو بگذارید و در فواصل ۱۵ یا ۲۰ ثانیه‌ای حرارت دهید تا ذوب شود. فقط بسیار مراقب باشید زیرا وکس شکری گرم می‌تواند باعث سوختگی جدی شود.

وکس شکری در ظرف

چه مدت خوب خواهد ماند؟

به طور نامحدود در یخچال.

موهای شما باید چقدر طول داشته باشد تا به موم بچسبند؟

مو باید حداقل ۱/۴ اینچ (۵-۶ میلی متر) طول داشته باشد.

آیا می‌توانید وکس شکری را در مایکروویو درست کنید؟

ما آن را با استفاده از این دستورالعمل آزمایش کردیم:

 • ۱ فنجان شکر
 • • ¼ فنجان عسل
 • • ¼ فنجان آب لیمو تازه را فشرده کنید

همه چیز را درون یک کاسه ترکیب کرده و در فاصله ۲۰ ثانیه‌ای و بدون هم زدن آن را در مایکروویو حرارت دهید. در این مرحله باید قوام یرای موم شکری ایده آل باشد. مهم نیست که چقدر مدت زمان در مایکرویو گذاشتن طولانی است، به هرحال نمی‌توانستم درست آن را از آب در بیاورم. از آنجایی که ساخت موم شکری تماماً تبخیر مایع است تا زمانی که شکر ذوب شده به یک قوام نرم و چسبنده برسد.

به نظر می‌رسد که مایکروویو آن را به اندازه کافی جوش نمی‌آورد و هرگز نتوانستم آن را درست از آب در بیاورم.

همچنین باعث شده است که نتوانم از نظر فیزیکی جوش شکر را تماشا کنم، بنابراین بعد از یکبار در مایکروویو قرار دادن خیلی زیاد، وکسم به شکل سنگ جامد بیرون آمد. گرچه از نظر فنی ممکن است مایکروویو کار کند، اگر تازه قصد تولید وکس شکری را دارید یا صبر ندارید چند دور آزمایش را انجام دهید، این کار را روی اجاق گاز انجام دهید که در آن می‌توانید محصول بهتری تولید کنید.

این مطلب در بخش تحریریه سایت ایرانوس گردآوری شده و استفاده از آن برای اهداف غیر تجاری و با قید نام منبع بلامانع است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

معرفی بهترین ماسک برای پوست چرب

انتخاب ماسک مناسب بسیار مهم و ضروروی است. مواردی مانند اهداف کوتاه و بلند مدت، …