خانه » پزشکی » بیماری پیسی چیست و چگونه درمان می شود

بیماری پیسی چیست و چگونه درمان می شود

بیماری پیسی یکی از مشکلات ترسناک برای پوست محسوب می شود. داشتن پوست سالم و درخشان برای هر کسی بزرگ ترین نعمت است و همه افراد آرزو دارند تا دارای پوستی سالم و با طراوت باشند پوست با توجه به حساس بودنش می تواند که خیلی زود آسیب ببیند اما در این میان یکی از شایع ترین امراض پوستی که می تواند تاثیر بسیار ناخوشایندی را در سبک زندگی افراد داشته باشد بیماری پیسی یا برص است این بیماری پوستی با توجه به ظاهر ناخوشایندی که دارد خوشبختانه کشنده نیست و شدت بروز آن هم در افراد مختلف متفاوت است.

در تعریف بیماری پوستی یپسی یا برص یا ویتیلیگو باید بگوییم که این بیماری، در اثر از دست رفتن رنگدانه پوست به وجود می آید زمانی که رنگ دانه های پوست از بین می روند لک های سفید رنگی بر روی پوست ظاهر می شود این علائم نه تنها در صورت بلکه در لب ها، دست ها، بازو ها، پاها و نواحی تناسلی دیده می شود.

از این رو بیمارانی که از این مشکل پوستی رنج می برند غالباً دارای اعتماد به نفس پایین هستند و در بیشتر موارد نیز دچار افسردگی بسیار جدی می‌ شوند که این باعث بروز مشکلات زیادی در جامعه برای آن ها می شود . این بیماری معمولا در اکثر افراد به صورت مادام العمر دیده می شود از این رو بیشتر افراد باید راه کارهای مدیریت بیماری و کنار آمدن با آن را فرا بگیرد علاوه بر آن داشتن اطلاعات کافی درباره این بیماری در واقع نخستین و مهم ‌ترین راه کار مقابله با آن است .

 

 

شایع ترین علائم بیماری پیسی

همان طور که درباره این بیماری گفتیم نوعی بیماری پوستی است که با از دست رفتن رنگ دانه ها پوست را دچار تغییر رنگ و باعث بروز لکه های بسیار سفید و شیری بر روی نقاط مختلف می کند.

 

* لکه ها بسیار صاف ، سفید و غیرقابل لمس با انگشتان هستند.

* معمولا شکل نامنظمی دارند و به رنگ لکه های سفید یا شیری می باشند

* لکه ها در هر دو طرف بدن و تقریباً در جای مشابهی تشکیل می شوند

* افرادی که دارای این اختلال پوستی هستند معمولا موهای خاکستری دارند

* قطر لکه ها با هم متفاوت است

سن شروع بیماری در این عارضه به زمان خاصی مربوط نیست اما بیشتر افرادی که دچار این بیماری هستند معمولا قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود مشاهده کرده اند. با توجه به این که این بیماری تاثیر بسیاری را بر روی زیبایی می گذارد از این رو درمان آن در صورت بروز در سن پایین تر و کودکی سخت تر می شود.

 

دلیل پیدایش بیماری پیسی (ویتیلیگو ) چیست ؟

سلول های رنگ دانه ساز ملانوسیت که باعث به وجود آمدن ملانین، عامل تعیین کننده رنگ پوست، مو و چشم های می شوند در صورتی که با مشکل روبرو شوند و یا به هر دلیلی از بین بروند نمی توانند رنگدانه ملانین را تولید کنند، که باعث تغییر رنگ پوست می شود. و در این صورت پوست روشن تر و یا بطور کلی سفید می شود پس یکی از دلایل پیدایش پیسی نیز از بین رفتن سلول ‌های رنگدانه ‌ساز پوست است. بسیاری از محققان عوامل ژنتیکی را اصلی ترین عامل ابتلا به بیماری پیسی عنوان می کنند و از این رو چهار تئوری اصلی درباره از بین رفتن رنگ دانه پوست بیان می کنند.

 

تئوری اول : اسیب به سلول های رنگ دانه ساز ممکن است تا به علت فعالیت غیر طبیعی سلول‌ های عصبی و تولید مواد سمی باشد

تئوری دوم : زمانی که یک ماده خارجی وارد بدن می شود سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ان وارد عمل مب شود از این رو بسیار ممکن است تا این سیستم رنگ دانه پوست را در موقع دفاع از بدن در مقابل یک ماده خارجی، بین ببرد.

تئوری سوم : در بسیاری از موارد ممکن است تا دز زمان ساخته شدن رنگ دانه مواد زایدی نیز در کنار آن تولید ‌شوند که سمی‌ بوده و باعث آسیب به سلول ‌های رنگدانه ساز شود از این رو سلول های رنگ دانه ساز عامل از بین رفتن خودشان می باشند.
تئوری چهارم: سلول ‌های رنگدانه‌ ساز بسیار حساس هستند از این رو وجود یک نقص ارثی موجب آسیب و در نتیجه از بین رفتن‌ آنها می ‌شود.

 

راه های پیشگیری از گسترش یا عود بیماری پیسی

با توجه به ناشناخته بودن بیماری پیسی برای پیشگیری از آن راه مؤثری وجود ندارد بیشتر پزشکان عقیده دارند که در تشدید این بیماری نقش استرس ها و نگرانی های عصبی بسیار تعیین کننده است اما این عوامل در به وجود آوردن این بیماری نقشی ندارد.

افرادی که در آسیب های پوستی مانند خراش یا سوختگی پوست شان دچار لک ‌های پیسی ریز و کوچکی در محل آسیب می ‌شود باید در مراقبت از پوست خود دقت بیشتری را داشته باشند.

 

درمان بیماری پیسی

لک و پیس یک بیماری خود ایمنی است که در واقع بیماری پیسی باعث سبب پدیدار شدن لکه های سفید و بدون الگوی خاص در روی پوست می‌شود. و می تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد با توجه به این که درمان مناسبی برای این بیماری توصیه نمی شود از این رو گاهی بهترین درمان برای ان استفاده از ضد التهاب ها و یا اینکه باید از قرار گرفتن در زیر نور خورشید اجتناب زیرا در این بیماری پوست آسیب دیده هیچ گونه دفاعی در برابر نور خورشید ندارند و به راحتی دچار آفتاب سوختگی می ‌شود از این رو باید یک ضد آفتاب مناسب با SPF حداقل برابر ۱۵ استفاده شود.

 

مناسب ترین درمان های گیاهی برای بیماری پوستی پیسی

 

با توجه به این که این بیماری درمان خاصی را ندارد اما بسیاری از افراد نظر مثبتی را درباره درمان های گیاهی برای رفع این بیماری دارند ما در این بخش موثر ترین درمان ‌های خانگی را برای رفع این اختلال بیان می کنیم

 

 

زردچوبه

یکی از شگفت انگیز ترین گیاهان و ادویه هایی که دارای قدمت زیادی است زردچوبه است که این ادویه مناسب ترین ماده برای جوانسازی پوست است که با داشتن خواص ضد باکتری برای رهایی از شر باکتری ایجاد  کننده‌ی عفونت بسیار مهم است همچنین زردچوبه می ‌تواند تا پوست های آسیب دیده را ترمیم و بهبود ببخشد برای درمان پیسی بهتر است تا از ترکیب کمی پودر زردچوبه با چند قطره روغن خردل یک خمیر تهیه کنید و خمیر به دست آمده را یک بار صبح و یک بار عصر به طور روزانه بر روی مناطق سفید پوست استعمال کنید.

شما برای رفع لکه های سفید این درمان خانگی خاص را به طور مداوم و تا زمانی که لکه ‌های سفید ناپدید شوند استفاده کنید.

 

 

سرکه سیب

با توجه به این که هنوز علت دقیقی از بیماری پیسی یا همان ویتیلیگو به دست نیامده اما برخی از محققان علت بروز این عارضه پوستی را عفونت ‌های باکتریایی یا قارچی می دانند که مانع از تولید ملانین کافی می شود

سرکه سیب با داشتن خواص اسیدی بالا برای درمان پیسی و رفع لکه‌ های سفید مناسب است و می ‌تواند به ریشه‌کن کردن عفونت و کاهش لکه‌ های پوستی بسیار کمک کند. برای این منظور بهتر است تا مخلوط آب و سرکه سیب رقیق شده را ترکیب کرده و سپس آن را در طول روز روی لکه‌ های سفیدتان بمالید.

 

عسل

خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی عسل بر هیچ کسی پوشیده نیست و این شهد شیرین با توجه به خواص فوق العاده ای که دارد به آسانی جذب پوست می ‌شود و می‌تواند به طور موثری باکتری ایجاد کننده‌ی عفونت را ریشه‌کن کند. از این رو برای مقابله با عفونت ‌ها و امراض پوستی مانند لکه ‌های سفید مناسب است

برای این منظور بعد از شست شوی مناسب پوست و خشک کردن آن کمی عسل خام روی لکه ‌های سفید بمالید و اجازه بدهید تا الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست بماند طول می‌ کشد تا پوست‌ تان عسل را جذب کند.

بعد از گذشت این مدت صورت‌ تان را با آب ولرم بشورید. برای نتیجه بهتر شما می توانید تا این فرآیند را دست کم دو بار در روز انجام دهید.

 

زنجبیل

گردش خون منظم در بدن باعث می شود تا علاوه بر داشتن سلامتی جسمی از پوستی شاداب نیز برخوردار باشیم. پوست با توجه به حساسیتی که دارد ممکن است تا  دچار بسیاری از بیماری ها شود که بیماری پیسی نیز یکی از این موارد است همان طور که گفتیم برای درمان پیسی مصرف منظم زنجبیل باعث بهبود گردش خون در بدن و نواحی آسیب‌ دیده در اثر بیماری پیسی می شود که تا حدودی باعث رفع لکه های سفید می شود .

برای این منظور شما بهتر است تا یک تکه زنجبیل را از وسط به دو نیم کرده و آب آن را روی لکه‌های سفید بمالید و یا می توانید تا از آب لیمو نیز در کنار آب زنجبیل استفاده کنید. با این کار علاوه بر این که جریان خون افزایش یافته بلکه باعث بهبود ناحیه آسیب خورده و رفع باکتری ایجادکننده‌ی عفونت می شود.

 

 

روغن ویتامین E

یکی از خواص شگفت انگیز روغن ویتامین E  جوان‌کنندگی و بهبود سریع عفونت‌ های پوستی مانند بیماری پیسی است که علاوه بر مرطوب نگه داشتن ناحیه‌ی آسیب ‌دیده ، تا حدود زیادی از بروز  خارش و تحریک لکه‌های سفید جلوگیری می ‌کند.

برای این منظور برای رفع لکه های سفید حاصل از بیماری پیسی می توانید تا در فواصل زمانی منظم کمی روغن ویتامین E خالص را بر روی لکه‌های سفید بمالید و سپس بعد از ۳۰ دقیقه پوست تان را با آب ولرم آبکشی کنید.

این مطلب در بخش تحریریه سایت ایرانوس گردآوری شده و استفاده از آن برای اهداف غیر تجاری و با قید نام منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

معرفی بهترین ماسک برای پوست چرب

انتخاب ماسک مناسب بسیار مهم و ضروروی است. مواردی مانند اهداف کوتاه و بلند مدت، …