خانه » آموزشی » ۹ پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز
9 پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز

۹ پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز

این اتفاق هر سال رخ می‌دهید. همین که با آغاز فصل پائیز دیگر میلی به پوشیدن لباس های نازک و خنک وجود ندارد و توی کمد و کشو ها پر می‌شود از ژاکت و شلوارهای جین و لباس های گرم تر. البته تغییرات فصلی فقط مربوط به عوض شدن جنس و شکل لباس های توی کمد نیست. لباس اصلی تن انسان نیز به شدت دچار تغییر و دگرگونی می شود. پوست ! بله پوست انسان نیز در آستانه ی شروع فصل پائیز و زمستان دچار دگرگونی می شود که گاهی اوقات این تغییرات بسیار مشهود بوده و خودش را به شکل پوسته پوسته شدن و خشکی بیش از حد نشان می‌دهد و گاهی پوسته ریزی های شدیدی که چندان هم به چشم نمی آیند و سلامت پوست به خطر می افتد.

هر چه هست مراقبت از سلامت پوست، به عنوان اصلی ترین و مهم ترین لباس انسان، در فصل پائیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و به همین خاطر در اینجا ۹ توصیه ی کاربردی برای مراقبت از زیبایی و سلامت پوست در فصل پائیز ارائه خواهیم کرد.

سلامت پوست

۱)     صابون شستشو دهنده ی بدن خود را عوض کنید

9 پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز

اغلب ما صابون های معمولی را برای شستشوی بدن ترجیح می دهیم که اتفاقاً در فصل بهار و تابستان هم چندان بد نیستند. این صابون ها حجم بسیار زیادی از چربی بدن را شستشو می‌دهند. سلامت پوست از دقدقه های اصلی زندگی هر کسی باید باشد.

به طور متوسط بعد از هر حمام حدود ۸ ساعت زمان لازم است تا بدن چربی های مفید سطح پوست را دوباره بسازد. در فصل پائیز به دلیل سردی و خشکی بیش از حد هوا نمی‌توانیم این همه به بدن فرصت بدهیم تا چربی های از دست رفته را دوباره احیا کند.چرا که در این مدت پوست دچار خشکی بیش ازحد و احتمالاً پوسته پوسته شدن می شود. در عوض می‌توانیم به جای صابون از شامپوهای بدن میوه ای استفاده کنیم تا بخشی از چربی پوست در اثر استحمام از بین نرود.

بسیاری از افراد علت عدم استقبال از شامپوهای بدن در فصل بهار و تابستان را همین حس باقی ماندن و ماسیدگی شامپو روی بدن اعلام می‌کنند که البته باعث تعریق بیشتر و بوی بد بدن می شود. اما به دلیل آن که عرق کردن بدن در فصل پائیز و زمستان کمتر رخ می‌دهد می‌توان از مزایای شامپو بدن در این فصل ها برای مراقبت بیشتر از پوست استفاده کنیم.

۲)      از اسکراب هایی با پایه ی روغنی استفاده کنید

یکی دیگر از توصیه های مهم متخصصان سلامت پوست در خصوص حفاظت از سلامت پوست در فصل های سرد سال، استفاده از اسکراب هایی ایست که پایه ای روغنی دارند. شاید در میان تمام محصولات موجود در بازار آن دسته از محصولات که روغن به کار رفته در آن ها روغن نارگیل و زیتون است بهترین پیشنهاد باشد. به هر حال این موضوع را از یاد نبرید که آنچه باعث آسیب جدی پوست در فصل پائیز و زمستان می شود خشکی آن است که البته دلایل آن هم به تغییرات سیستم درونی بدن و هم وضعیت جوی بر می‌گردد.

۳)     چرب کردن تمام بدن با کرم های مرطوب کننده را بعد از حمام فراموش نکنید

در فصل پائیز، فارغ از جنس و گروه بندی پوست خود، لازم است که تمام پوست خود را با یک کرم مرطوب کننده ی مناسب چرب کنید. برای این کار می‌توانید وقت خروج از حمام، از یک لوسیون کرمی هم استفاده کنید. اما سطح دست و بازوها، صورت و از زانو به پائین پاهای خود را بدون توجه به این که حمام بوده اید یا نه هر روز به کمک یک کرم مرطوب کننده ی مناسب چرب کنید و سلامت پوست خود را جدی بگیرید.

چنانچه پوست شما بیش از حد چرب باشد و این شدت از چربی را در فصل پائیز نیز حفظ کند، می‌توانید به جای کرم مرطوب کننده از یک آب رسان یا لوسیون غیر کرمی بدن استفاده کنید. به هر حال پائیز یعنی پوست به لایه ای ضخیم تر از چربی خود بدن نیاز مند است که باید آن را با یک کرم مناسب تأمین کرد.

۴)     پوست خود را دقیقاً بررسی کنید

9 پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز

همان‌طور که پیش تر هم به این موضوع اشاره شد، تغییرات جوی به معنی ایجاد تغییرات در وضعیت سلامت پوست بدن است که منشأ آن هم درونی است و هم بیرونی. به این معنی که ممکن است شما همواره پوست چربی داشته باشید و با شروع فصل پائیز متوجه شوید پوست شما به جای خیلی چرب بودن حالا تقریباً معمولی است. یا اگر در سایر فصل ها پوست شما معمولی بوده، حالا می‌توان آن را در دسته بندی پوست های خشک قرار داد.

همه ی این ها یعنی لازم است محصولات مراقبت از پوست خود را، که در سایر فصل ها استفاده می‌کرده‌اید، حالا به نسبت جنس جدید پوست خود عوض کنید. مثلاً اگر از لوسیون هایی با چربی کنترل شده استفاده می‌کرده‌اید، حالا می‌توانید نوع چرب تر آن را بخرید. این موضوع شامل حال شامپوهای سر نیز می شود. بنابراین کرم ها، صابون ها و شامپوهایی که در فصل بهار و تابستان برای شما مناسب هستند، محصولات خوبی برای پائیز نبوده و باید به نسبت تغییرات فصلی، محصولات مراقبتی خود را نیز تغییر داده و هماهنگ کنید.

۵)     برای مراقبت از پوست خود یک برنامه ی منظم داشته باشید

اهمیت زیادی دارد که مراقبت از پوست برای شما به صورت بخش مهمی از برنامه‌های هفتگی و منظمتان باشد. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که آنچه در جهت حفاظت از سلامت پوست خود انجام می‌دهید مؤثر خواهد بود. به عنوان مثال اگر هر یک شنبه خود را موظف کنید که یک ماسک میوه‌ای روی پوست خود بگذارید و سه‌شنبه‌ها را برای استفاده از اسکراب تعیین کنید، حتماً خیلی زود و در عرض چند هفته این بخشی از برنامه‌ی منظم زندگی شما خواهد شد و به‌تدریج خیالتان بابت آنچه باید در قبال سلامت پوست انجام دهید راحت خواهد شد، ضمن آن‌که به این ترتیب اگر پوست آسیب دیده ای داشته باشید زودتر به نتیجه خواهید رسید.

۶)     به هیچ عنوان کرم ضد آفتاب را برای سلامت پوست فراموش نکنید

فقط به این دلیل که آفتاب پائیز به نسبت بهار و تابستان کم جان تر و بی رمق تر است نباید تصور کنید که می‌توانید استفاده از کرم ضد آفتاب را تا ۶ ماه فراموش کنید. کرم ضد آفتاب یکی از واجبات زندگی روزمره است و استفاده از آن باید بخشی از کارهای هرروزه ی شما باشد.

پس حتماً یک کرم مناسب با SPF 15 یا بالاتر که با پوست شما هماهنگ است انتخاب کرده و همیشه و هر فصلی از آن استفاده کنید. همچنین اگر ساعاتی را بیرون از خانه می‌گذرانید آن را هر دو ساعت یک بار تجدید کنید.

۷)     کف پا و ترک های آن را از یاد نبرید

پا قلب دوم شما است و سلامت آن باید حفظ شود. در دو فصل آخر سال اغلب ما کفش های سنگینی چون چکمه و نیم بوت به پا می‌کنیم و ساعت های زیادی با آن ها راه می رویم. این موضوع یعنی پا هوای کافی دریافت نکرده و به تدریج خشک می شود. بنابراین برای کسانی که مشکل ترک کف پا دارند فصل پائیز و زمستان با خشک تر شدن بدن و هوا ترک های گسترش پیدا کرده و اوضاع کمی سخت تر خواهد. بنابراین یک کرم کف پای مناسب تهیه کرده و هرشب قبل از خواب پای خود را به اندازه‌ی کافی چرب کنید. هرچند کرم های مخصوص ترک پا با برند های مختلف در بازار موجود هستند اما  روغن هایی چون روغن زیتون و نارگیل یا محصولاتی همچون وازلین برای این کار مناسب ترین گزینه ها هستند.

۸)     مراقب ناخن های خود هم باشید

9 پیشنهاد ساده برای مراقبت از سلامت پوست در فصل پائیز

این بخش از بدن نباید نادیده گرفته شود. ناخن ها در اثر خشکی هوا و مجاورت باد پائیزی، خشک و شکننده می شوند. بنابراین حتماً آن ها را با پولیش تازه نگه دارید. همچنین می‌توانید از محصولات گیاهی مراقبت از ناخن برای حفاظت از آن ها در پاییز استفاده کنید. یکی از بهترین محصولات گیاهی برای مراقبت از ناخن گیاهی به نام “دم اسبی” است که می‌توانید نوع بهداشتی آن را از داروخانه ها تهیه کنید.

۹)     اهمیت کرم مخصوص دست را فراموش نکنید

دست ها بیش از سایر قسمت های بدن در مجاورت آب قرار می‌گیرند.بنابراین لازم است توجه بیشتری به آن ها شود. بنابراین یک کرم مرطوب کننده‌ی مناسب دست را در طول فصل پائیز در کیف دستی خود قرار دهید تا هر زمان که مجبور به شستشوی دست های خود شدید بتوانید بعد از خشک کردن آن ها، مجدد به‌اندازه‌ی کافی چربشان کنید تا پوست آن ها خشک نشده و ترک نخورند.

توجه این مطلب در بخش تحریریه سایت ایرانوس تهیه شده است؛ کپی با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

استفاده از شیر پاک کن به نحوه ی درست

استفاده از شیر پاک کن که پاک کننده است به از بین بردن آرایش، کثیفی …