خانه » آرایشی » آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست
آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

تولید کلاژن نقشی حیاتی در بدن انسان ایفا می کند و علاوه بر تاثیر آن بر زیبایی و نشاط پوست انسان، کاهش تولید کلاژن در بدن می تواند بسیار خطرناک باشد. شاید تا به حال واژه کلاژن به گوش تان خورده باشد، به خصوص اگر اهل مراقبت های ویژه از پوست خود باشید و به زیبایی تان اهمیت دهید حتما از آن شناخت دارید اما یک توضیح اجمالی در خصوص آن خواهیم داد، زیرا شما برای محافظت و جوانی پوست خود نیاز دارید به شناخت کافی از آن و غذا هایی که باعث تولید کلاژن در بدن می گردد، دست یابید و شاید حتی لازم باشد تا برنامه غذایی تان را دستخوش تغییراتی کنید.

در ادامه مطلب به موضوعات زیر در خصوص شناخت و  تولید کلاژن در بدن می پردازیم.

  • کلاژن چیست؟
  • مهم ترین دلیل کاهش تولید کلاژن در بدن
  • کدام غذا ها به تولید کلاژن در بدن کمک می کنند؟

کلاژن چیست؟

 کلاژن نوعی پروتئین طبیعی است که در بدن انسان ساخته می‌شود و وظیفه آن محافظت کردن از خاصیت انعطاف پذیری و کش سانی پوست می باشد. البته جالب است بدانید که علاوه بر این مسئله مهم، کلاژن ماده‌ای حیاتی برای بدن نیز به شمار می رود زیرا که در تمامی بافت‌ها وجود آن لازم و ضروری است و نقش آن صرفا محدود به پوست نمی شود اما به هر حال زمانی که تولید کلاژن در بدن با کاهش رو به رو شوذ باعث ایجاد مشکلات و  آسیب‌های عضلانی، درد مفاصل و خشکی پوست و شکل گیری چین و چروک‌ها می‌گردد.

Product query failure: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received

مهم ترین دلیل کاهش تولید کلاژن در بدن

از مهم ترین و موثر ترین عواملی که باعث کاهش تولید کلاژن در بدن می گردد می توان به تغذیه نامناسب و نرسیدن مواد مفید و مغذی به بدن اشاره کرد. متاسفانه امروزه مصرف غذا های فست فودی با کالری و چربی زیاد و ارزش غذایی کم به شدت در حال افزایش است و به دنبال آن در کنار سایر عوامل همچون آرایش زیاد، آلودگی هوا، استرس و… که دست به دست هم می دهند، شاهد پیری زود رس پوست در افراد نیز هستیم.

اگر به دنبال حفظ یا کسب سلامتی خود هستید و به ظاهر و زیبایی پوست خود اهمیت می دهید، لازم است تا توجه ویژه ای به برنامه غذایی خود داشته باشید چرا که با یک تغذیه صحیح می‌توان تولید کلاژن در بدن را افزایش داد و سلامت و زیبایی پوست و بدن را تضمین کرد.

کدام غذا ها به تولید کلاژن در بدن کمک می کنند؟

یکی از باور های رایج و  غلط در خصوص تولید کلاژن در بدن این است که تصور می شود غذاهای حاوی کلاژن می‌توانند تولید کلاژن را افزایش دهند، در صورتی که هرگز به این شکل نیست. چون ساختار این ماده پس از هضم در بدن کاملا شکسته می‌شود و به اسید های آمینه سازنده آن تجزیه می‌ گردد. همان طور که پیش از این نیز ذکر شد بهترین راه برای افزایش تولید کلاژن و به دنبال آن داشتن پوستی سالم و شاداب، مصرف غذا هایی است که به تولید کلاژن در بدن کمک می کنند.

Product query failure: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received

برای مصرف غذا هایی با ویژگی تولید کلاژن در بدن، لازم است بدانید انواعی از  غذاهایی که حاوی ویتامین C ،E و روی هستند چنین اثری دارند و باعث تقویت و افزایش تولید این پروتئین حیاتی در بدن شما می‌شوند. در ادامه ده ماده غذایی را که به تولید کلاژن در بدن کمک می کنند معرفی خواهیم کرد البته گفتنی است که این غذا ها معمولا برای بهبود سریع بیمارانی که دچار جراحات شدید هستند نیز استفاده می‌شود چون در علم پزشکی اثر آن‌ ها در ترمیم سریع بافت‌های بدن به اثبات رسیده است.

مصرف مرکبات یک گزینه عالی برای تولید کلاژن در بدن:

مرکبات در ذهن همه معروف هستند به داشتن مقدار زیادی از ویتامین C، چون مرکبات منبع غنی این ویتامین هستند و استفاده از میوه‌ هایی مثل پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیمو، نارنج و … می‌تواند نیاز روزانه شما را به این ویتامین ضروری تامین کند. همان طور که پیش از این ذکر شد ویتامین C یکی از ترکیبات کلیدی برای تولید کلاژن در بدن انسان است و اگر می‌خواهید پوستی شاداب و جوان داشته باشید، هرگز مصرف مرکبات را فراموش نکنید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

گوشت مرغ نقشی موثر در تولید کلاژن دارد:

جالب است بدانید که کارشناسان تغذیه و پوست توصیه اکید می‌ کنند که حتما گوشت مرغ را در برنامه روزانه غذایی خود قرار دهید. چون این نوع گوشت تاثیر و نقش زیادی در ساخت کلاژن در بدن و بهبود وضعیت پوست شما دارد. گوشت مرغ حاوی اسیدهای آمینه غیرضروری (پروتئین‌هایی که بدن قادر به ساختن آن‌ها است) متعددی است که بدن شما می‌تواندبا استفاده از آن به تولید کلاژن بپردازد و در نتیجه با مصرف مرغ می توانید پوستی شاداب و سالم داشته باشید و از پیری زودرس آن تا حد زیادی جلوگیری کنید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

آجیل و دانه‌های روغنی اثری شگفت انگیز بر تولید کلاژن دارند:

متاسفانه اگر چه امروزه قیمت آجیل بسیار گران شده است اما نمی توان از نقش آن در تولید کلاژن صحبتی نکرد. آجیل و دانه‌های روغنی هر دو سرشار از اسیدهای چرب مفیدی هستند که در تولید کلاژن نقشی تعیین کننده دارند. علاوه بر این، آجیل و دانه‌های روغنی حاوی مقادیر زیادی روی هستند و مطالعات اخیر نشان داده است که این عناصر به ساخت پروتئین کلاژن، کمک شایانی می‌کنند. بنابراین بی شک اگر مصرف آجیل و دانه های روغنی را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید، پوستی شاداب و سالم خواهید داشت.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

اثر سویا بر تولید کلاژن در بدن:

 ادامامه Edamamde به نوعی سویای نارس پخته شده که در داخل غلاف آن قرار دارد گفته می‌شود. این ماده گیاهی از خانواده حبوبات است و در کشورهای شرق آسیا به خصوص چین و کره و ژاپن به عنوان پیش غذا و مخلفات معمولا همراه با سوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید دلیل زیبایی پوست مردم این مناطق هم استفاده از چنین غذاهای مفید و پرباری باشد. ادامامه حاوی مقادیر زیادی روی است و همان طور که پیش از این نیز ذکر کرده ایم روی یکی از عناصر اصلی و تعیین کننده در تولید کلاژن در بدن است.

Product query failure: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received

نقش بسزای مصرف سیب زمینی شیرین در زیبایی و سلامت پوست:

همه میوه ها و سبزی هایی که به رنگ نارنجی هستنند برای بدن شما مفید می باشند و پزشکان توصیه می کنند تا به میزان کافی آن ها را مورد استفاده قرار دهید. جالب است بدانید که رنگ نارنجی میوه و سبزی ها به معنای وجود ماده بتاکاروتن است و این ماده پیش ماده ویتامین A است یعنی می‌تواند در بدن به ویتامین A  تبدیل شود و به گفته کارشناسان ویتامین A یک ترکیب ضروری و موثر برای تولید کلاژن در بدن است. سیب زمینی شیرین هم در کنار هویج و کدوتنبل رنگ نارنجی دارد و استفاده از آن می‌تواند  به سلامت پوست شما و افزایش زیبایی ظاهری تان کمک شایانی کند.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

نقش ماهی را در تولید کلاژن جدی بگیرید:

ماهی دارای یک گوشت سالم و مقوی است که پزشکان تغذیه توصیه می کنند حتما همه افراد به مقدار کافی از آن در برنامه غذایی خود بهره مند گردند. زیرا این نوع گوشت، بخش مهمی از ویتامین ها و مواد مغذی مورد بدن شما را دارا می باشد و به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند حتما استفاده از ماهی به خصوص ماهی قزل آلا و به ویژه نوع وحشی آن را به برنامه غذایی هفتگی خود اضافه کنید چون قزل آلا حاوی مقادیر زیادی روی است که اثر چشمگیری در افزایش تولید کلاژن در بدن شما دارد و مصرف همیشگی ماهی بر روی سفره خانه شما، قطعا سلامت و زیبایی پوست را شما و خانواده تان هدیه خواهد کرد.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

فلفل دلمه‌ای زرد را همیشه مصرف کنید:

فلفل های دلمه در رنگ های متنوع موجود هستند و اغلب افراد آن را دوست دارند چرا که بسیار خوشمزه است و طعم ویژه ای نیز به غذا می دهد. همه انواع فلفل دلمه‌ای حاوی مقادیر زیادی ویتامین C  هستند و مصرف آن‌ها می‌تواند سلامت و زیبایی پوست شما را تضمین کند.

اما فلفل دلمه‌ای زرد علاوه بر ویتامین C حاوی ویتامین A هم هست و وجود این دو ویتامین در کنار هم می‌تواند اثر بخشی فوق العاده ای در تولید کلاژن داشته باشد و این ماده را تا حد زیادی در پوست شما افزایش داده و زیبایی و شادابی آن را تامین کند، بنابراین لازم است تا در کنار مصرف فلفل دلمه های قرمز و سبز، استفاده از نوع زرد رنگ آن را نیز فراموش نکنید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

توت فرنگی به شفافیت و زیبایی پوست صورت شما کمک می کند:

 توت فرنگی را تقریبا همه افراد دوست دارند میوه ای نوبرانه و خوشمزه که می تواند نقش زیادی در شفافیت و سلامت پوست شما ایفا کند و تاثیر بسزایی در زیبایی ظاهری تان داشته باشد. لازم است بدانید که این میوه خوشمزه و خوش طعم نه تنها مقادیر بالای ویتامین C آن باعث افزایش میزان تولید کلاژن در بدن تان می گردد بلکه این ویتامین C به عنوان یک انتی اکسیدان قوی عمل کرده و از بدن و پوست شما در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

نکته: البته توجه داشته باشید که برخی از افراد ممکن است نسبت به این ماده آلرژی داشته باشند و بهتر است به جای آن از میوه‌ها و مرکبات دیگری که حاوی ویتامین C  می‌باشند استفاده کنند.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

نقش کدو در تولید کلاژن و زیبایی پوست :

 کدو آن دسته از سبزیجات خوراکی است که حاوی مقدار زیادی ویتامین A می باشد و همان طور که گفتیم این ویتامین نقش بسیار مهمی در تولید کلاژن مورد نیاز بدن ایفا می‌کند. کدو یکی از سبزیجات ارزان قیمت است که در هر فصلی یافت می‌شود و از آن می‌توان به صورت خام یا پخته شده در سالاد و غذاهای دیگر استفاده کرد و از داشتن پوستی زیبا و سالم لذت برد.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

گوشت گاو و نقشی موثر بر تولید کلاژن مورد نیاز بدن:

 اگر چه که گوشت گاو هم در دسته گوشت‌های قرمز قرار می‌گیرد اما مانند گوشت سفید ماهی و مرغ حاوی پروتئین‌های مهمی می باشد که بدن شما می‌تواند از آن‌ ها به عنوان پایه تولید کلاژن استفاده کند. به یاد داشته باشید که هیچ گاه دسته ای از مواد غذایی را از برنامه غذایی خود حذف نکنید و حتی گوشت قرمز را به اندازه ای که بدن به آن نیازمند است مصرف نمایید تا سلامتی و زیبایی بدن و پوست خود را تضمین نمایید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را بشناسید

مصرف آنتی اکسیدان برای سلامت پوست بسیار لازم و ضروری است و در بسیاری از غذاها یافت می شود  اما سعی داریم تا در این مطلب به معرفی چند مورد از غذاهایی که منبع غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، بپردازیم.

آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که بدن شما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و از به وجود آمدن سلول‌های سرطانی و سایر آسیب‌هایی که عوامل محیطی روی پوست و سایر قسمت‌های بدن دارند جلوگیری می‌کنند.

Product query failure: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received

ذغال اخته وحشی:

ذغال اخته وحشی یا بلوبری یکی از میوه های سرشار و غنی از ویتامین C است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند. مصرف ذغال اخته جریان خون را در پوست افزایش می‌دهد و رشد موها را تقویت می‌کند، آسیب‌های پوستی را درمان می‌کند و مهم‌ تر از همه این که کالری بسیار کمی دارد و در کنار طعم دلپذیر، باعث چاقی هم نمی‌شود، بنابراین می توانید با خیالی آسوده این میوه از خانواده توت ها را مصرف نمایید و از داشتن پوستی سالم و شاداب لذت ببرید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

زردچوبه:

زردچوبه یک ماده جادویی به نام کورکورمین در خود دارد که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و مصرف ان برای پوست شما فوق العاده خواهد بود. زردچوبه اثر ضدالتهاب و آنتی اکسیدانی دارد که چربی اضافی پوست را جذب کرده و باکتری‌های مضری را که باعث آکنه می‌شوند از بین می‌برد، بنابراین مصرف زرد چوبه یکی از بهترین راه ها برای خلاصی از آکنه است و صورتی زیبا را به شما هدیه خواهد داد.

برای استفاده از این ماده به صورت خوراکی آن را با آب یا ماست ترکیب کنید و خمیری نمایید و روی پوست مالیده و پس از حدود بیست دقیقه با آب ولرم به طور کامل شست و شو دهید.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

آووکادو:

 آووکادو یکی از معدود سبزیجاتی است که حاوی اسیدهای چرب امگا۳ می‌باشد. آنتی اکسیدان‌های موجود در آووکادو نشانه‌های پیری را در پوست کاهش داده و التهاب آن را از بین می‌برند. همچنین آووکادو سرشار از ویتامین های E و B است که روی سلول‌ها پوستی اثر کرده و پوست و مو و ناخن را تقویت می کنند، بنابراین مصرف آووکادو را هرگز فراموش نکنید.

 

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

مصرف سبزی های تیره رنگ:

نقش مهم سبزیجات در سلامتی بدن و شادابی پوست بر کسی پوشیده نیست اما از میان سبزی ها انواع دارای برگ های سبز پر رنگ برای بدن بسیار مناسب هستند. سبزیجات سبز تیره مثل اسفناج و کلم و سبزی خوردن حاوی فیتوکمیکال‌ها هستند که حاوی آنتی اکسیدان و ترکیبات ضدالتهاب متعددی هستند.

آشنایی با غذا های موثر بر تولید کلاژن و زیبایی پوست

ویتامین C موجود در این سبزیجات تولید کلاژن را در بدن افزایش داده و پوست را تقویت می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ های موجود در این سبزیجات نیز باعث تقویت پوست و موها می گردد و از آن ها در شرایط بد محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

میکروبلدینگ

راهنمای کامل میکروبلدینگ

۵ / ۵ ( ۳ امتیاز ) اگر جزو طرفداران آراستگی ظاهری می باشید و …