خانه » آموزشی » عطر درمانی و عطرهایی برای افزایش بازدهی عملکرد مغز
عطر درمانی و عطرهایی برای افزایش بازدهی عملکرد مغز
عطر درمانی و عطرهایی برای افزایش بازدهی عملکرد مغز

عطر درمانی و عطرهایی برای افزایش بازدهی عملکرد مغز

عطر درمانی احتمالا اولین ابزار برای کمک به افزایش بهره وری و رشد کسب و کارتان نیست اما این کار شدنی است. بویایی قوی ترین حس از حواس شش گانه است و تاثیر قابل توجهی روی عملکرد مغز می گذارد. پیاز بویایی بخشی از سیستم لیمبیک است که مستقیما به جایی از مغز که احساسات و یادگیری در آن جا پردازش می شود ارتباط برقرار می کند. Beverley Hawkins مدیر موسسه ی آروماترواپی در ونکور می گوید:« به همین دلیل است که ما هنگامی که بویی به مشام مان می رسد ممکن است آن خاطرات دور و دراز قدیمی را برای ما زنده کند یا ما را یاد شخصی یا کس خاصی بیندازد».

اسانس ها(عصاره های گیاهان معطر) نه تنها عمکرد شما را در سر کار بهبود می بخشند بلکه به سلامتی شما نیز کمک می کنند. در واقع کارکنانی که از روغن های معطر استفاده می کنند کمتر احتمال دارد به بیماری دچار شوند. اسانس ها دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی هستند و استفاده از آن ها در محیطی که محل تردد افراد زیادی است باعث می شود میکروب ها قرنطینه شوند. استنشاق اسانس ها هیپوتالاموس (محلی در مغز که پیام ها را به سایر بخش های بدن می رساند) را فعال می کند. Hawkins می گوید:«یک استنشاق کوتاه یک عطر می تواند تغییرات زیادی در بدن ایجاد کند از جمله فعال کردن سیستم ایمنی بدن، تغییر دادن فشار خون و تحریک هضم غذا».

عطر درمانی

شما می توانید از مزایای عطر درمانی بهره مند شوید بدون این که مزاحمتی برای دیگران به وجود آورید. فقط یک توپ پنبه ای کوچک بردارید و روی آن دو قطره اسانس بریزید و آن را برای افزایش بازدهی مغز و اعصاب تان استنشاق کنید. اگر اتاق کار جداگانه دارید می توانید چند قطره اسانس را درون یک پخش کننده ی الکتریکی بریزید یا این که چند قطره اسانس را درون یک اسپری حاوی آب مقطر بچکانید.

اگر می خواهید به صورت گروهی از مزایای عطردرمانی بهره مند شوید در یک کاسه ی آب داغ چند قطره اسانس بریزید تا متوجه اثر آن روی عملکرد مغزتان شوید.

در این جا شش عطر و رایحه وجود دارد که  Hawkins برای افزایش بهره وری و عطر درمانی و کارد مغز شما و بهبود روحیه ی شما در محیط کار پیشنهاد می کند:

عطر درمانی

عطر درمانی با لیمو:

این عطر باعث افزایش تمرکز می شود و خواص  تسکین دهنده و تخلیه ی ذهن دارد که فعالیت شما را هنگامی که عصبانی و مضطرب هستید در انجام کارها بهبود می بخشد. لیمو همچنین دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی است و می توان از آن برای درمان و پیشگیری از گلودرد، سرماخوردگی و یا تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود گردش خون استفاده کرد.

عطر درمانی با لوندر(اسطوخودوس):

این اسانس خواص آرامش بخش دارد و شما را در کنترل استرس و هیجانات کمک می کند. اسطوخودوس تاثر تسکین دهنده بر روی اعصاب دارد و می تواند تنش های عصبی و افسردگی و همچنین درد حاصل از  سردرد و میگرن را کاهش دهد.

 

عطر درمانی با یاس:

 مانند اسطوخودوس نیز برای آرامش اعصاب مفید است، اما این اسانس به دلیل قابلیت نشاط بخشی اش به عنوان ضد افسردگی نیز استفاده می شود که احساس اعتماد به نفس و خوش بینی ایجاد می کند و قوای روح و جسم را بازسازی می کند.

عطر درمانی با رزماری:

 برای تاثیر بیشتر بهتر است از آن در صبح و هنگام شروع یک روز جدید استفاده کنید. رزماری علاوه بر تحریک حافظه خواص تحریک کننده ای دارد که با احساس خستگی فیزیکی، سردرد و خستگی روانی مبارزه می کند.  Hawkins می گوید رزماری همچنین به صورت موضعی برای کاهش دردهای عضلانی کاربرد دارد.

عطر درمانی با دارچین:

 دارچین با خواص تحریک کننده ای که دارد به مبارزه با خستگی ذهنی کمک می کند و تمرکز حواس را بهبود می بخشد.

عطر درمانی با نعناع:

 نعناع طوفانی از تغییرات را در مغز شما ایجاد می کند. از این رایحه برای افزایش انرژی و بهره وری، تقویت روح، بهبود تمرکز و تخلیه ی ذهن استفاده می شود.

اگر از روش های درمانی بالا برای تقویت روح و جسم خود استفاده کرده اید می توانید برای تاثیر بیشتر  و همیشگی این گیاهان از عطرهایی استفاده کنید که حاوی این نت ها باشند. برای مثال عطرهای زیادی هستند که حاوی رایحه ی لوندر هستند پس با استفاده از این عطر در طول روز احساس آرامش را به خود هدیه دهید.

توجه: کاربر گرامی کپی برداری از مطالب سایت تنها برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منع بلامانع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

شخصیت‌های معروف چه عطری استفاده می‌کنند

عطر شخصیت های معروف حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده است که ستاره‌های …