خانه » آموزشی » چطور می‌توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد
چطور می توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد

چطور می‌توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد

چطور می‌توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد
4.6 (91.84%) 49 رای

یکی از پرسش‌های همیشگی علاقه‌مندان به عطر و اودکلن این است که چطور می‌توان ادکلن اصل و تقلبی را تشخیص داد؟ واقعیت آن است که به دلیل پر شدن  بازار عطر و اودکلن از نمونه‌های تقلبی و ارائه‌ی آن‌ها باقیمت نوع اصلی آن، امر تشخیص ‌کار سختی شده است و در حقیقت بدون در نظر گرفتن نشانه‌ها و نکات کلیدی در هنگام مشاهده‌ی یک اودکلن نمی‌توان ادکلن اصل و تقلبی را به‌سادگی تشخیص داد.

موضوع دیگر آن است که فروشندگان کمی در این بازار وجود دارند که در پاسخ به پرسش شما در خصوص ادکلن اصل و تقلبی که انتخاب کرده‌اید، راست بگویند. بنابراین اصلی‌ترین پیشنهادهای ما در خصوص خرید عطر و اودکلن اصل به شما این است که :

پیشنهادات برای تشخیص ادکلن اصل و تقلبی

 •  عطر و اودکلن را از مراکز معتبر فروش این محصولات خریداری کنید.
 • در هنگام خرید عجله نکنید و همه‌ی نکات را برای تشخیص شیشه‌ی اصل از نوع تقلبی آن بررسی کنید.
 • وقتی می‌خواهید عطر بخرید به هیجاناتی که فروشندگان خوش‌ذوق در این صنف برای شما ایجاد می‌کنند توجه نکرده و به احساس و دانش خود اعتماد کنید.
 • اگر تصمیم دارید آنلاین خرید کنید، موضوع اعتبار وب سایتی که برای این کار انتخاب کرده‌اید را از جهات مختلف بسنجید و بعد سفارش دهید.

اما آنچه می‌خواهیم در این مقاله بیشتر به آن بپردازیم موضوع تشخیص ادکلن اصل و تقلبی ، با توجه به نشانه‌های خاصی است که شیشه و رایحه‌های عطر اصلی دارند. پس در ادامه‌ی مطلب ادکلن اصل و تقلبی با ما همراه باشید.

در مورد عطرهایی که وارد ایران می‌شوند با خودمان روراست باشیم

واردات عطر و اودکلن در ایران، به دلیل آن‌که به‌صورت کلی این کالا جزو کالاهای لوکس محسوب می‌شود، از کارخانه‌های اصلی آن در کشورهایی مثل فرانسه، انگلیس و آمریکا، به‌عنوان قطب‌های اصلی تولید عطر در جهان، با مشکلات مختلفی روبه‌رو است. ضمن آن‌که تعرفه‌های بسیار بالای گمرک و مالیات‌های زیادی که به این محصولات می‌خورد، درنهایت باعث بستن دست و پای تاجران این محصولات شده و راه ورود عطرهای تقلبی را بازتر می‌کند.

موضوع High Copy یا کپی رده‌بالا و باکیفیت از یک محصول یکی از راه‌های دست‌یابی به اودکلن‌هایی است که رایحه‌های بسیار خوبی دارند ولی امکان واردکردن آن‌ها به کشور ما، باوجود مسیرهای صعب‌العبوری که نهادهای مختلف سیاست‌گذار در این راستا تعیین کرده‌اند، وجود ندارد. البته بدون شک در ایران نیز می‌توانید درجه‌یک ترین و گران‌قیمت‌ترین اودکلن‌های مشهور دنیا را تهیه کنید. اما بدون شک باید قیمت بسیار بالایی بابت آن‌ها پرداخت کنید که البته با توجه به آن‌که یک اودکلن اوریجینال آن‌قدر خوش رایحه و ماندگار است که ارزشش را دارد آن را به قیمت خیلی گزافی بخریم.

اما موضوع تشخیص یک اودکلن Grade A یا درجه‌یک کپی شده، که در حقیقت تحت لیسانس کمپانی اصلی در کارخانه‌ی کشورهای دیگری همچون امارات یا چین تولید می‌شود، از اودکلنی که بدون کیفیت و به‌صورت زیرزمینی و کاملاً تقلبی ساخته‌شده است نیز کار دشوار اما ممکنی است.

۱-     به بسته‌بندی  و سلفون  کشیده شده روی جعبه اودکلن دقت کنید

چطور می توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد

بسیاری از اودکلن‌های درجه‌یک بدون بسته‌بندی وارد ایران شده سپس بسته‌بندی و سلفون کشی می‌شوند. اگر این کار توسط شرکت‌های معتبر که نوع اصلی اودکلن را وارد می‌کنند، انجام شود سلفونی که روی جعبه کشیده می‌شود سرتاسری و بدون برش بوده و جنس آن از کیفیت خوبی برخوردار است. بنابراین اگر فروشنده به شما جعبه‌ی پلمپ شده‌ی اودکلنی را ارائه می‌کند ابتدا سرتاسر بسته را بررسی کرده و سلفون آن را ازنظر کیفیت جنس بسنجید.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص اودکلن اصلی از نوع تقلبی آن این است که گاهی اوقات دیکته‌ی کلماتی که رو جعبه نوشته می‌شود صحیح نیست.کارخانه‌های ساخت اودکلن به‌عنوان تولیدکنندگان یک کالای خیلی لوکس که ارزش اعتبار برندشان از قیمت محصولی که تولید می‌کنند بسیار بااهمیت‌تر است، هرگز در این موارد اشتباه نمی‌کنند. بنابراین به‌دقت نوشته‌های روی جعبه را بخوانید، در صورت امکان آن را به‌صورت آنلاین با نوع اصلی عطر چک کنید و حتی از اشتباهی که احیاناً در انتخاب فونت و ضخامت نوشته‌ی روی جعبه‌ی اودکلن رخ‌داده است ساده عبور نکنید.

۲-     به نشانه‌های روی بطری اودکلن دقت کنید

حتماً در هنگام خرید یک عطر به برچسبی که زیر شیشه‌ی عطر چسبانده شده است دقت کنید. عطرهای درجه‌یک و اوریجینال نام کشور تولیدکننده را با عبارت دقیق made in روی این برچسب درج می‌کنند. زیر بطری عطرهای تقلبی نامی از کشور تولیدکننده برده نمی‌شود. اما اگر روی یک بطری این عبارت را مشاهده کردید و هنوز هم به اصل یا تقلبی بودن عطر شک داشتید می‌توانید از این خصوصیات برای تشخیص کیفیت عطر استفاده کنید :

–       شیشه‌ی عطرهای تقلبی بسیار بی‌کیفیت، ضخیم و معمولاً حباب‌دار است. غیرازاین موارد اگر عطری اصل باشد درون شیشه‌ای یکدست ساخته‌شده و بدون برش پر می‌شود. شیشه‌ی عطرهای تقلبی در زاویه‌ها یک تیزی بدون برندگی دارند. بنابراین وقتی می‌خواهید یک عطر اصل را تشخیص دهید به شیشه‌ی آن دست بکشید و درصورتی‌که ظرافت آن را به‌سادگی حس کردید، می‌توانید به آن به‌عنوان یک اودکلن اصل اطمینان کنید.

–       در شیشه‌ی عطرهای اصل و درجه‌یک به‌راحتی باز و بسته و درست سر جای خود چفت می‌شوند. در حقیقت شما نیازی به فشار یا جابه‌جایی آن برای باز یا بسته کردنش ندارید. همچنین در شیشه‌ی اودکلن اگر پلاستیکی باشد درست مثل شیشه‌ی آن‌یک تکه و در زاویه‌ها کاملاً صاف است.

۳-      نشانه‌هایی که عطر اصلی را از نوع تقلبی آن مشخص می‌کند

کافی است شیشه‌ی اودکلنی که در دست دارید را به‌شدت تکان دهید. بدون شک روی آن حباب‌هایی ظاهر می‌شود. اگر محتوای شیشه یک عطر اصل باشد این حباب‌ها باید بعد از ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به‌طور کامل محو شوند. اما در عطرهای تقلبی و بی‌کیفیت حباب‌ها بلافاصله از بین می‌روند.

در خصوص تشخیص عطر اصلی از نوع تقلبی آن به کمک رنگ عطر راهی جز آن‌که رنگ اصلی عطر موردنظر خود را بدانید وجود ندارد.

۴-     تشخیص عطر اصلی از روی سه لایه بودن رایحه

چطور می توان ادکلن اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص داد

یکی از ویژگی‌های عطرهای اوریجینال آن است که بوی آن‌ها از سه لایه نت بالایی، نت میانی و نت پائینی تشکیل‌شده است. شما به هنگام استشمام رایحه‌ی یک عطر اصلی این سه لایه بو را در آن تشخیص خواهید داد و اگر اودکلن‌های بسیاری را بوئیده باشید کم‌کم می‌تواند هر سه لایه عطر را به‌مرور تشخیص دهید. در اودکلن‌های تقلبی استشمام رایحه عطر با ترکیب هر سه نت به‌صورت هم‌زمان به مشام می‌رسد و عطر کاملاً یکدست و بدون زیروبم است.

راه دیگر تشخیص عطرها از روی رایحه‌ی آن‌ها قدرت ماندگاری آن‌ها است. عطرهای اصیل و اورجینال به‌طور متوسط بین ۳ تا ۴ ساعت به قدرت اولیه‌ی خود باقی هستند و بعدازاین مدت‌زمان آثار آن را می‌توانید احساس کنید. در عطرهای تقلبی و درجه پائین تر این زمان چیزی در حدود ۱ ساعت خواهد بود و بعدازاین زمان عطر به‌طور کامل به‌اصطلاح می‌پرد.

درنهایت اگر این موضوع برایتان خیلی بااهمیت است می‌توانید عطر را روی یک کاغذ سفید معمولی اسپری کنید. درصورتی‌که رد آن تا ۲۴ ساعت بعدازاین کار از میان برود و بویی از کاغذ به مشام نرسد که به‌راحتی قابل‌تشخیص باشد می‌توان مطمئن بود که عطر اورجینال نیست.

توجه این مطلب در بخش تحریریه سایت ایرانوس تهیه شده است؛ کپی با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

۲ نظر

 1. Avatar

  تقریبا میتونم بگم خیلیییییییی راحت دارن سر مردم کلاه میذارن توی ایران!!!!!
  این ادکلن ها ب هیچ وجه اصل نیست
  وقتی شیشه ادکلن بلک افغانو رو میخرن ۲۰۰هزار تومن!!بعدش توش عطر تقلبی و مثلا بلک افغانو میریزن و همونو ۲میلیون میفروشن باید کلهم قید خرید ادکلن توی ایران و زد !!
  ب شخصه ب قدری ضرر دیدم توی همین ادکلن خریدن که حد و مرز ندارد
  بیشترین تقلب کاران هم در اهواز و کردستان هستن که فوق العاده بی رحم هستن که حتی شیشه هاشونم اصل نیست !!ادکلن ساواج و یا بلک افغان و دارن ب هوای اصل میفروشن ۴۰۰تومن !!!!یکی نیست بگه اخه بی شرف چرا قسم میخوری با یک سرچ ساده ادم میفهمه که ادکلن اصل بلک افغانو ۱۸۷دلاره!!!اونم توی این وضعیت دلار ۱۴ هزارتومنی یعنی درمیاد
  ۲.۶۱۸.۰۰۰تومن !!!!!! حتما شرکت باهاشون توافق کرده ب اینا بده ۲۸$
  بعدش قسم و ایه که اقا اصله بقران اصه بخدا اصله ..
  توصیه میکنم ب هیچ وجه در ایران ادکلن نخرید ب یکنفر که میره عراق یا ارمنستان بگید از یک مرکز خرید مطمئن بخره
  و براتون بیاره

  • بهروز افتخاری

   سلام مرسی از اظهار نظرتون
   بنده احساس شما رو کاملا درک میکنم
   پیشنهاد میکنم حتما فروشگاه ایرانوس رو ببینید و بررسی کنید و عطرتون رو یک بار از ما خریداری کنید.ما محصول اورجینال رو تقدیم شما میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

عطر لیلا حاتمی

نقد و بررسی عطر لیلا حاتمی

عطر زنانه و مردانه لیلا حاتمی ادوپرفیوم لیلا حاتمی از جمله برندهای جدیدی است که …