خانه » آموزشی » نقاشی کودکان و راه حل کاربردی برای درک و تحلیل آن
نقاشی کودکان

نقاشی کودکان و راه حل کاربردی برای درک و تحلیل آن

به این مطلب امتیاز دهید

نقاشی کودکان

سال های سال است که نقاشی کودکان بخش قابل توجهی از تحقیقات روانشناسان را به خود اختصاص داده است. بر اساس این تحقیقات گسترده نقاشی کودکان از ۱۸ ماهگی با رسم خطوط اغاز می شود. بررسی های مختلف در زمینه نقاشی کودکان شان می دهد که در نگاه اول شاید فقط تعدادی خطوط نا مربوط بر روی کاغذ مشاهده کنید. اما باید توجه داشته باشید نقاشی کودکان صرفا یک عمل تفریحاتی برای ان ها نیست. در واقع کودک شما با نقاشی کردن و رسم خطوط قصد بر قراری ارتباط را دارد.در واقع تمام خطوط رسم شده در نقاشی کودکان معنای خاصی دارند که کودک شما با کشیدن ان ها در واقع قصد برقراری ارتباط با شما را دارد.

نقاشی کودکان

در ادامه سعی شده تا ابهامات والدین در ارتباط با نقاشی کودکان پاسخ داده شود, پس با ما همراه باشید.

موضوعاتی که در این مطلب به آن می پردازیم:

  • تحسین نقاشی کودکان
  • نگهداری از نقاشی کودکان
  • نقد نقاشی کودکان ممنوع
  • نقاشی تکراری و…

تحسین نقاشی کودکان

نقاشی کشیدن توسط کودکان نشانه رشد هوش ان ها و نیازشان برای ایجاد یک راه ارتباطی جدید با محیط اطراف است. بر همین اساس مهم ترین موضوع تحقیقاتی روانشناسان درباره کودکان , همواره پیرامون نقاشی ان ها بوده است. نقاشی کودکان در واقع یک فرصت برای ان هاست تا اطلاعات که از محیط اطراف خود دریافت می کنند از هم تفکیک کرده سپس با دیدگاه خود ان را مجدد تنظیم کنند.

کودکان در هر مرحله ای که باشند نیاز به توجه و تحسین اطرافیان دارند. بر همین اساس توصیه می شود در مقابل تماشای نقاشی کودکان همواره ان ها تحسین کنید. اما باید دقت داشته باشید به دلیل هوش بالای کودکان, انها متوجه تظاهر به تشویق می شوند. پس در ارتباط با انها همیشه اصل صداقت را رعایت کنید. نظر خود را با یک لحن دوستانه به کودک بگویید. با این کار فرصت پیشرفت را در اختیار فرزند خود قرار می دهید..

نگهداری از نقاشی کودکان

توجه داشته باشید زمانی که فرزند شما نقاشی میکشد و ان را هدیه می دهد, در واقع قصد دارد شادی خود را با شما شریک شود. کودکان با این کار می خواهد هدیه ای بارزش به دیگران بدهند. معمولا تا دوسال اینده با هر بار دیدن ان نقاشی حس شادی در ان ها زنده می شود. پس توصیه می شود هرگز نقاشی کودکان را دور نیدازید و از ان نگهداری کنید.

نقاشی کودکان

نقد ممنوع

کودکان در حین نقاشی کردن در واقع در حال به نمایش گذاشتن شخصیت در حال تغییر خود هستند. به طور مثال کشیدن سه درخت در واقع نمادی از خانواده برای کودک شماست. پس نقد و تحلیل نقاشی کودکان کار بیهودی می تواند باشد. بهترین راه برای برقراری ارتباط با نقاشی ان ها, این است که از کوپدک خود بخواهید داستان نقاشی را برایتان تعریف کنید. تصاویر کشیده شده بر روی کاغذ برای کودک شما نشانه و داستان خاصی دارد که از دیدگاه خود او قابل تفسیر است. از کودکتان بخواهید برایتان تعریف کنید که منظورش از کشیدن این تصاویر چیست. با این کار علاوه بر درک روحیات فرزند خود, به او نشان می دهید که چقدر کار های او ارزشمند است.

نقاشی های تکراری

کودکان با توجه به روحیات خود اقدام به کشیدن نقاشی می کنند. تکرار مداوم اغلب طرح ها توسط کودک به مهارت ان هاذ کمک می کند. تصور کنید کودک شما به طور کداوم اقدام به کشیدن خانه و درخت می کند. این عمل نشان می دهد که او تنها به علایق خود فکر می کند. اما اگر نقاشی کودکان همواره شامل تصاویر تیره و ناخوشایند است, نیاز به پیگیری دارد. ممکن است فرزند شما از موضوعی ازار می بیند و توانایی بیان و ابراز ان را ندارد. برای رسیدگی به شرایط روحی این قبیل کودکان حتما با یک روانشنان مشورت کنید.

نقاشی کودکان

دستکاری ممنوع

کودکان همیشه چیزی را که می دانند میکشند. در واقع چیزهایی که می بینند برای ان ها اهمیتی ندارد. ممکن است از دیدگاه فرزند شما خورشید قرمز باشد. زیرا می داند خورشید همواره باعث گرمی می شود. پس ان را به رنگ اتش می شناسند. هرگز سعی نکنید در طرح ها و رنگ های نقاشی کودکان دخالت کنید. با این کار فرصت یادگیری را از کودک می گیرید. فرزند شما نیاز دارد در نقاشی کردن تخیل کند و باورهای روحی خود را به نمایش بگذارید. با دستکاری نقاشی او, فقط سد راه پیشرفتش می شوید.

حیوانات

کودکان همواره چیز های را نقاشی می کنند که با ان ها ارتباط مستمر دارند. اما گاهی پیش می اید چیزی را در نقاشی ان ها ببینید که در محیط اطراف ان ها وجود ندارد. در واقع کودک شما با این نقلشی قصد دادن پیام خاصی را دارد. حیوانات دقیقا از این دسته موارد هستند. نقاشی کودکان ممکن است شامل تصویری از حیوان خانگی ان ها باشد اما صحبت ما درباره زمانی است که کودک با حیوانات تماسی ندارد و اقدام به کشیدن تصویری از یک حیوان وحشی می کند. با این عمل در واقع کودک شما می خواهد هیجان ناشی از گناه خود را تخلیه کند. زیرا احساس می کند در نقاشی کردن ازادی عمل دارد.

نقاشی کودکان

رنگ ها

دنیای رنگ ها نیز مانند دنیای نقاشی کودکان همواره حامل پیام های متفاوتی است. رنگ های گرم ممکن است نشان از هیجان و جنب و جوش زندگی برای کودکان باشند که در نقاشی ان ها رنگ های غالب را شامل می شوند. رنگ های سرد معمولا نشان از سکوت, ارام بخش بودن اطراف و احساس نهفته غم پنهانی را در نقاشی کودکان به نمایش بگذارد. اما باید دقت کرد که رنگ سفید از جمله رنگ های خنثی است. برخلاف باور عامه که این رنگ را نشان مرگ می دانند در نقاشی کودکان رنگ سفید نماد جوانی است. در واقع هر رنگ در نقاشی کودکان بیانگر حس فرزند شما در لحظه رنگ امیزی می تواند باشد. باید توجه کرد که رنگ غالب نقاشی فرزندتان در چه زمانی و با چه شرایط روحی انتخاب شده است.

کلام اخر

توجه به حرکات کودکان همواره از حساسیت های والدین بوده است. نقاشی کودکان یکی از تفریحات ان ها و یک راه ارتباطی برای انتقال احساسات خود به محیط اطراف است. والدین همواره علاقه دارند منظور فرزند خود را از نقاشی کشیده شده درک کنند. در تحلیل نقاشی کودکان همواره سعی کنید در یک بازه زمانی تعدادی از تصویر کشیده شده توسط فرزندتان را رصد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

دکوراسیون پاییزی برای خانه

ایده هایی جذاب برای دکوراسیون پاییزی خانه

اغلب بانوان با سلیقه به دنبال تغییر دکوراسیون منزل خود در فاصله های زمانی معین …